Marți, 27 Februarie 2007 - 05:55 AM Aleg.RO: Fostul senator PSD, stapan la Drumuri si Poduri

romanialibera Maine consilierii judeteni vor decide asupra unui proiect de hotarare ce vizeaza vanzarea unui numar de 121 .659 actiuni detinute de Consiliul Judetean Braila, reprezentand 40% din capitalul social al SC Drumuri si Poduri, unde este director general fostul senator PSD Viorel Balcan, care a mai detinut aceasta functie si inainte de cariera politica.

Presedintele CJ Braila, Stancu Bunea Gheorghe, lider al PSD, ne-a declarat ca nu are intentia sa faca societatea mentionata cadou, ca a fost stabilita o comisie care a apreciat pretul pe actiune, iar ca la sedinta din data de 28 februarie 2007 va face un comentariu cu privire la acest subiect. Balcan s-a luptat ca pe perioada mandatului de senator PSD sa ramana presedinte al Consiliului de Administratie la Drumuri si Poduri, motivand ca este o societate la care a muncit mult, a investit si nu poate sa se rupa de fostul loc de munca. Ulterior, prin constituirea PAS-ul, contestat un timp, s-a reusit cumpararea pachetului de 60% din actiuni, iar restul de 40% au ramas la CJ Braila. Atunci s-a contestat primul pas catre privatizare, pe motiv ca exista un grup de interese politice.
Reprezentantul Asociatiei Actionarilor de la firma SC Drumuri si Poduri, Valentin Micu, a respins aceste acuzatii, vehiculate in anul 2004, spunand doar ca sunt reprezentate interesele salariatilor, printre care se numara si fostul manager Viorel Balcan, dar ca nu are mai multe drepturi decat oricare alt salariat. Cert este ca actiunile, in procent de 60%, au fost cumparate de PAS cu suma de 5,6 miliarde de lei vechi, cu drept de preemtiune de cumparare la restul de 40% actiuni si impartirea in mod egal la cei 278 de membri. Potrivit lui Valentin Micu, daca au mai ramas actiuni, ele au putut fi cumparate de toti membrii PAS interesati, iar senatorul Balcan nu a avut tratament preferential.

Camuflajul PAS, o afacere de familie

Fostul baron PSD Viorel Balcan este la un pas, prin camuflajul PAS, sa puna mana pe SC Drumuri si Poduri Braila, o societate atractiva cu mult potential si castiguri substantiale. Asta dupa ce ani la rand a transformat societatea intr-o veritabila afacere de familie. Balcan a creat un alt agent economic condus de sotia sa Valeria Balcan, care s-a instalat capusa la SC Drumuri si Poduri. Formula adoptata nu a fost originala, dar a fost de un real succes. Daca o perioada de timp SC Drumuri si Poduri s-a aprovizionat cu nisip, piatra sparta si criblura direct de la "Constructii hidrotehnice" SA Constanta, proprietara carierei Turcoaia, a aparut si firma "Torcan Impex" SRL, societatea sotiei lui Balcan. Astfel, prin aceasta firma s-au cumparat 5.000 tone produse de cariera, s-au incarcat pe barjele apartinand SC "Drumuri si Poduri" si s-au livrat societatii de stat. Afacerea ar fi ramas ascunsa daca directorul carierei Turcoaia n-ar fi reclamat o datorie de 586 de milioane de lei, bani pe care Torcan Impex ar fi trebuit sa-i plateasca pentru ultimele livrari efectuate din anul 2002. Fostul senator Balcan a declarat atunci ca nu vede nimic imoral in a castiga bani de la fostul lui loc de munca.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Fostul senator PSD, stapan la Drumuri si Poduri | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.57048177719116 seconds.