Miercuri, 04 Aprilie 2007 - 06:54 AM Aleg.RO: Curtea de Conturi a intrat in Primaria Capitalei

Publicat de: Titus Liviu VULPE

Gândul Inspectorii Curtii de Conturi au inceput ieri controlul anual la Primaria Capitalei, control care s-ar putea intinde pe doua-trei luni . Ei vor verifica, printre altele, atat neincasarea de catre primarul Adriean Videanu a amenzii de 1,5 milioane euro de la societatea Apa Nova Bucuresti, cat si situatia deplasarilor suportate de la bugetul municipal pentru consilieri sau angajatii primariei. Curtea de Conturi a decis sa faca aceste verificari la sesizarea ziarului Gandul, care a aratat in repetate randuri ca, in mod cel putin ciudat, primarul Capitalei, Adriean Videanu, a dovedit indecizie sau chiar a actionat impotriva sanctionarii societatii care asigura alimentarea cu apa si canalizarea orasului. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); Scandalul legat de prejudicierea bugetului cu cel putin 1,5 milioane euro a dus la acuzatii grave lansate intre Agentia de reglementare tehnica a serviciilor de alimentare cu apa si canalizare Bucuresti (ARBAC) si primarul general. Referitor la amendarea Apei Nova, Videanu a sustinut mai intai ca el nu trebuie decat sa notifice Consiliul municipal in legatura cu deciziile ARBAC. Dar, la ultima sedinta de consiliu, cand propusese notificarea societatii in legatura cu toate amenzile, in valoare de peste 6 milioane euro, Videanu a retras proiectele de hotarare de pe ordinea de zi, motivand ca nu el trebuie sa faca notificarea, ci ARBAC. Pe Videanu parea ca il intereseaza mai mult ca Apa Nova sa nu fie sanctionata decat faptul ca se contrazice in declaratiile publice.

Dupa aceasta sedinta, printr-un comunicat, ARBAC l-a acuzat public pe primarul general ca a mintit si a actionat pentru a proteja interesele societatii Apa Nova. "Intarzierea foarte mare a aplicarii hotararilor CGMB nr. 48 si 203 din 2005, si nr. 256 din 2006 (ultima privind solicitarea reducerii tarifului apei) sunt alte exemple de actiuni coordonate de primarul general care au ca efect protejarea intereselor Concesionarului si nesocotirea intereselor Municipalitatii si ale cetatenilor sai", scrie in finalul comunicatului ARBAC. liviu.vulpe@gandul.info

Gândul

· Alte știri de la Titus Liviu VULPE

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Curtea de Conturi a intrat in Primaria Capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii