Vineri, 27 Aprilie 2007 - 06:03 AM Aleg.RO: Proiect Conservator - Pagubitii sustin ca trebuie sa primeasca 5.700 euro

jurnalulnational Proiect Conservator Persoanele care au depus bani la CEC pentru achizitionarea unui automobil Dacia inainte de 1989 vor primi despagubiri in titluri de stat cu scadenta la un an, potrivit unui proiect de lege al Partidului Conservator . Legea prin care vor fi despagubite persoanele care au depus la CEC diverse sume de bani pentru achizitionarea de automobile Dacia va fi discutata saptamana viitoare in plenul Camerei Deputatilor. Martea trecuta, comisiile de buget finante si juridica ale Camerei Deputatilor au aprobat, in unanimitate, initiativa legislativa a Partidului Conservator prin care cei care au economisit bani la CEC pentru achizitionarea unei Dacii vor fi despagubiti cu suma economisita indexata cu rata inflatiei. “Saptamana viitoare, proiectul va intra in Camera Deputatilor si tinand cont de votul din comisii nu vor fi probleme cu aprobarea legii”, ne-a declarat deputatul Conservator Cornelia Ardelean, unul din initiatorii proiectului PC. DESPĂGUBIRI. Potrivit poiectului de lege, cei care au economisit bani la CEC pana la data de 1 noiembrie 1990 vor fi despagubiti cu sumele depuse indexate cu rata inflatiei din care se deduce dobanda legala bonificata de CEC. Potrivit cifrelor avansate de ministrul Economiei si Finantelor, liberalul Varujan Vosganian, cei care au depus suma integrala de 70.000 de lei vechi vor primi echivalentul a 3.500-3.800 de euro. Si cei care au avut depuse sume mai mici vor primi despagubiri proportional cu sumele economisite. În total, pentru despagubirea celor peste 35.000 de deponenti CEC efortul bugetar s-ar ridica la peste 100 de milioane de euro, potrivit calculelor facute de Vosganian. Potrivit proiectului, in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a legii, Ministerul Finantelor trebuie sa adopte normele metodologice de aplicare a legii, astfel incat titlurile de stat sa fie emise la inceputul anului viitor. CALCULE. Suma avansata de ministrul Vosganian reprezinta doar 60% din cat ar trebui sa reprezinte valoarea despagubirilor, sustin reprezentantii pagubitilor. “Proiectul de lege este un inceput promitator, dar mai sunt amendamente care trebuie facute. Din actualizarea cu rata inflatiei rezulta ca cei care au economisit 70.000 de lei vechi au dreptul la despagubiri de 20.100 lei noi, adica circa 5.700 de euro, nu 3.500, cum a anuntat ministrul Finantelor. Ori in cazul acesta, efortul bugetar se va ridica la 200 de milioane de euro”, ne-a declarat Mihai Dogaru, presedintele Asociatiei Pagubitilor de Autoturisme din Romania. Calculele sunt facute pe o rata a inflatiei octombrie 1990-martie 2007 de 287.188,17%. Dogaru nu isi explica de ce un proiect legislativ in care se spunea clar ca valoarea despagubirilor trebuie sa fie suma depusa indexata cu rata inflatiei a ajuns in calculele Finantelor la doar 60% din suma prevazuta in lege. “Una e sa primesti aproape 6.000 de euro, alta 3.500 cum s-a vehiculat in presa. Vom avea grija ca actul normativ sa fie clarificat asa cum era in faza initiala, depus de Conservatori”, explica Dogaru. El a precizat ca, astazi, Asociatia va avea o noua intalnire cu ministrul Finantelor, in care se va discuta despre cuantumul despagubirilor, dar si despre modalitati de urgentare a emisiunii de titluri de stat.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Proiect Conservator - Pagubitii sustin ca trebuie sa primeasca 5.700 euro | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii