Miercuri, 09 Mai 2007 - 05:38 AM Aleg.RO: Lege - Despagubiri pentru Dacii

jurnalulnational Plenul Camerei Deputatilor a adoptat proiectul PC privind despagubirea persoanelor care au avut inainte de 1989 depozite la CEC pentru achizitionarea de autoturisme Dacia . Deputatii au adoptat cu 191 de voturi "pentru", 2 "impotriva" si o abtinere propunerea PC privind despagubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la CEC in vederea achizitionarii de autoturisme Dacia. Proiectul nu figura pe ordinea de zi, dar a fost trecut suplimentar, la solicitarea grupului PNL. Deputatul PC Petru Calian a afirmat ca proiectul apartine integral grupului conservator, care a reusit sa creeze un consens in randul tuturor partidelor parlamentare pe marginea propunerii legislative. "Proiectul prevede despagubirea cetatenilor in titluri de stat. Beneficiarii trebuie sa stie ca vor intra efectiv in posesia sumelor de bani dupa 2 sau 3 ani, pentru ca se vor inmana titluri de stat incepand din 2008", a mentionat Calian. Prezenti in balcoane, mai multi cetateni de la Asociatiile pagubitilor au aplaudat votul dat de alesi. Pentru ca toate grupurile parlamentare au sustinut proiectul conservatorilor, la propunerea presedintelui de sedinta, Lucian Bolcas, acestea au fost considerate coautoare alaturi de PC. VALORI. Persoanele care au depus la CEC pana la data de 1 noiembrie 1990 diverse sume de bani pentru cumpararea de masini Dacia vor fi despagubite. Despagubirile vor fi egale cu suma depusa la CEC, indexata cu nivelul indicelui ratei de inflatie, calculat din data depunerii pana in ziua achitarii. Statul va emite in 2008 titluri de stat cu scadenta la un an, pentru acoperirea despagubirilor acestor persoane. Recent, ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a declarat ca cei care au depus suma integrala pentru autoturism, respectiv 70.000 lei vechi inainte de 1990, vor primi inapoi aproximativ 3.600 – 3.800 de euro. Suma a fost contestata de reprezentantii Asociatiilor pagubitilor, care au sustinut ca, in urma indexarii cu rata inlatiei, valoarea despagubirilor ar trebui sa fie de aproape 6.000 de euro. Valoarea exacta a despagubirilor urmeaza sa fie stabilita prin normele metodologice pe care Ministerul Finantelor le vor emite dupa publicarea legii in Monitorul Oficial. Pana atunci insa, legea a fost transmisa presedintelui, pentru promulgare.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Lege - Despagubiri pentru Dacii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii