Sâmbătă, 12 Mai 2007 - 06:20 AM Aleg.RO: Emil Boc, oligarhul de la Cluj

7plus Deputatul PIN, Lavinia Sandru, a prezentat, ieri, un raport privind "mafia din PD", acuzind liderul democrat Emil Boc ca patroneaza o increngatura de interese la nivelul Clujului . Documentul face referire la afacerile derulate de Primaria Cluj-Napoca cu diverse firme (ale unor apropiati ai PD) privind dotarea locurilor de joaca pentru copii, construirea unor parking-uri sau cartiere de locuinte. Potrivit Laviniei Sandru, raportul, realizat de formatiunea pe care o conduce, isi propune sa demonstreze modul in care "a ajuns bocul un submultiplu al hrebenciucului, unitatea de masura a coruptiei din România". "Am spus submultiplu, pentru ca Viorel Hrebenciuc este mult mai inteligent decit Emil Boc", a precizat liderul PIN. Raportul PIN cuprinde dovezi referitoare la "afacerile oneroase pe care Emil Boc le gestioneaza impreuna cu o camarila de apropiati". "Miza acestor dezvaluiri sint indiciile modului in care Emil Boc a devenit complicele unei caracatite care se hraneste din bani publici. A devenit ceea ce pretindea ca uraste cel mai mult", sustin reprezentantii PIN Cluj. Pe linga afaceri dubioase desfasurate sub patronajul edilului Clujului, documentul, prezentat de Lavinia Sandru, prezinta legaturile unor lideri locali ai PD, cum ar fi deputatul Daniel Buda sau presedintele executiv al filialei, Florin Stamatian, cu membri de la centru - Silvian Ionescu, Dan Radu Zatreanu, care au afaceri la Cluj in domeniul curateniei stradale, asfaltarea de strazi sau intocmirea de harti fonice. "Emil Boc si o anume Liliana Calin au o relatie speciala, dupa cum a prezentat presa centrala. Din senin doamna aceasta s-a lansat, incepind cu iulie 2006, in afaceri pe picior mare, cu bugetele publice ale multor primarii conduse de liderii PD, devenind asociata cu 10 parti sociale in firma King Industrial Enterprises SRL detinuta initial de doi cetateni turci, Berka Mustafa si Atalay Tamer", a precizat Lavinia Sandru. In raport arata ca doamna Calin a fost cooptata in societate dupa ce Primaria Cluj-Napoca a aprobat un contract pentru dotarea si amenajarea mai multor locuri de joaca cu tobogane in oras. Pentru ca, documentele arata foarte clar ca la data licitatiei doamna Calin nu aparea la Registrul Comertului ca asociata in firma. Recent, o anume societate Kiat Group a cistigat licitatia de intretinere a strazilor din Cluj-Napoca, intr-un program evaluat la circa 10 milioane de euro, turcii Bekar Mustafa si Atalay Tamer fiind actionari si in aceasta firma care a cistigat licitatia, iar firma deruleaza contracte de milioane si la Lugoj si la Slobozia. Documentul mai arata ca peste 80 de locuri de joaca scoase la modernizare de primarul PD al sectorului 3 al Capitalei, Liviu Negoita au fost date in lucru societatii A A Marketing and Management SRL, aceasta firma figurind si in documentele licitatiilor pentru locuri de joaca de la Cluj, iar patroana Florina Bostina, fiind prietena Lilianei Calin. Licitatii deocheate Totodata, PIN mai prezinta situatia societatii Rasimo (n.r patronata de sotia lui Radu Vlas, prieten cu deputatul PD Daniel Buda), care a primit in ultimii doi ani de la Primarie numeroase contracte de intretinere a spatiilor verzi, montarea de garduri metalice etc. plus alte lucrari. Radu Vlas a primit afacerea construirii parking-ului suprateran din Piata Mihai Viteazu (prin societatea Ardeal Construct). In documentatia fiecarei licitatii cistigate de firmele lui Vlas apare inca o societate, Arhinstal, condusa de un membru PD Cluj, Ramon Moldoveanu, ce participa pe post de "mina moarta" la licitatii. In raportul PIN este invocata si licitatia privind salubrizarea Clujului, cistigata de compania Rosal, recent un pachet semnificativ de actiuni al Rosal fiind preluat de Silvian Ionescu (PD), fostul ofiter DIE, apropiat de Traian Basescu. Rosal a mai cistigat licitatii asemanatoare la Brasov, Oradea si alte orase controlate de PD. Un alt aspect "dubios", cuprins in raport, il constitue faptul ca omul de afaceri Ioan Timofte, directorul societatii Transilvania Constructii, a cistigat numeroase contracte cu Primaria Cluj-Napoca, firma fiind nominalizata in Monitorul Oficial ca fiind un cotizant substantial in campania electorala a Aliantei D.A.

alte articole din Politica.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Emil Boc, oligarhul de la Cluj | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii