Sâmbătă, 12 Mai 2007 - 06:22 AM Aleg.RO: Basescu: Sistemul patronal consolidat ar putea lua loc la masa puterii

Cotidianul

Sistemul patronal se poate consolida constituindu-se intr-o asociatie care ar putea lua loc la masa puterii in mod legitim si corect, a afirmat, azi, presedintele suspendat Traian Basescu, la reuniunea „136 de ani de miscare patronala in Romania” organizata de Consiliul National al IMM - urilor .

In discursul sau, el le-a spus reprezentantilor patronatelor din sectorul IMM ca este nevoie de o reprezentativitate a lor mai coerenta in relatia cu puterea, astfel interesele patronale putind fi mult mai bine reprezentate.

El a mentionat chiar ca un sistem patronal consolidat poate participa in mod legitim si corect la exercitarea puterii. „Consolidarea sistemului patronal se poate constitui intr-o organizatie, o asociatie, care ar putea spune ar putea lua loc la masa puterii in mod legitim si corect”, a spus Basescu.

El a apreciat ca intreprinderile mici si mijlocii sunt cel mai mare performer al economiei romanesti din moment ce contribuie cu 70% la realizarea PIB.

„Ar trebui sa consolidati mult mai bine modul in care va reprezentati, este prea multa farimitare”, a spus Basescu.

Totodata el tinut sa faca o serie de sugestii reprezentantilor patronatelor, tinind sa sublinieze ca acestea nu sunt indicatii, ci mai degraba „niste ginduri”.

Astfel, Basescu le-a spus reprezentantilor patronatelor IMM ca este nevoie de intreprinderi mici si mijlocii in domeniul rural, care sa exploateze, chiar acolo, materia prima produsa de agricultura.

„Intr-un anumit sat se produce lapte si acesta pleaca catre IMM-urile de la oras. Daca IMM-ul si-ar desfasura activitatea chiar in acel sat, mediul rural s-ar dezvolta si nu ar mai ramine in urma fata de cel urban”, a spus Basescu.

El a mentionat de asemenea nevoia ca firmele romanesti sa se asocieze, pentru putea participa cu sanse la licitatiile organizate pentru proiecte mari de infrastructura ce urmeaza sa fie realizate cu bani de la UE, astfel incit antreprenorii romani sa nu mai fie nevoiti sa lucreze in antrepriza cu trusturi straine „care vin cu un laptop si trei ingineri”.

Potrivit lui Basescu, domeniile in care s-ar putea realiza astfel de asocieri sunt IT si infrastructura. El a tinut sa precizeze ca nu are nimic cu trusturile straine, dar ca firmele romanesti ar avea de cistigat daca, asociindu-se, ar cistiga licitatii mari si astfel ar obtine mai mult profit.

„E in intersul dumneavoastra. sa gasiti formule. Economia romaneasca are nevoie de cistigatori de licitatii IT si infrastructura. Premisa este, dupa parerea mea: decit in subantrepriza, prefer sa cistigam noi. Multora le place sa lucreze cu trusturi straine pentru ca ele sunt tacute, isi iau cistigul, mai vad pe cine fac fericit, si pleaca”, a spus Basescu. Mediafax

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Basescu: Sistemul patronal consolidat ar putea lua loc la masa puterii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii