Joi, 17 Mai 2007 - 04:38 AM Aleg.RO: Primarii-vedeta ai PD, acuzati de licitatii in familie

adevarul Cozmin Gusa, presedintele PIN, afirma ca Liviu Negoita si Emil Boc dau contracte de milioane de euro unor firme "de familie" . In replica, acestia spun ca acuzele lui Gusa sunt "niste mizerii". Cozmin Gusa a iesit ieri in presa cu o serie de dezvaluiri privind grupuri de interese din jurul lui Liviu Negoita, primarul sectorului 3 din Bucuresti, si al lui Emil Boc, la Cluj. Gusa, prin raportul intitulat "Mafia PD din jurul lui Negoita", il acuza pe primarul sectorului 3 ca ar favoriza firme apropiate familiei sale si presedintelui suspendat Traian Basescu. Printre cei nominalizati se numara si Silviu Prigoana, patronul Rosal Grup. Atat Prigoana, cat si Negoita sustin ca acuzatiile sunt nefondate: "Niste mizerii", afirma Negoita, in timp ce Prigoana se arata dispus sa ii cedeze lui Gusa contractul de salubrizare incheiat la Cluj. Parcuri de patru milioane de euro Cozmin Gusa sustine ca Liviu Negoita ar fi dat contracte de patru milioane de euro firmelor King Industrial Enterprises SRL (patronata de Liliana Calin, prietena lui Emil Boc) si A A Marketing And Management SRL, companie detinuta de Mihaela Bostina, despre care presedintele PIN afirma ca are relatii apropiate cu primarul sectorului 3. Contractele vizeaza amenajarea unor parcuri si a unor locuri de joaca pentru copii. Gusa a mai spus ca cele doua firme au castigat o serie de licitatii si cu Primaria Cluj. Concluzia lui Gusa este ca firmele respective ar fi, de fapt, companii-paravan pentru PD, prin care se produc bani pentru partid: "Din informatiile unor apropiati ai doamnei Bostina, de la inceputul campaniei pentru referendum, aceasta a retras din contul bancar personal sume de ordinul miliardelor de lei vechi pe zi". Liviu Negoita nu a vrut sa comenteze in detaliu acuzatiile lui Gusa, pe care le-a caracterizat "niste mizerii, gen Ciuvica": "Tot ce s-a intamplat si se intampla la Primaria Sectorului 3 se intampla in baza legii. Daca Negoita a favorizat pe cineva, oricine poate veni in primarie sa verifice", ne-a declarat primarul sectorului 3 al Capitalei. Cum a esuat afacerea cu manele In raportul prezentat de PIN apare si Silviu Prigoana, titularul unor contracte de salubrizare incheiate cu primariile din Bucuresti si Cluj. "Societatea ROSAL, aflata in proprietatea lui Silviu Prigoana, a beneficiat de concesionarea serviciului de curatenie din partea Primariei Cluj-Napoca si Primariei Sectorului 3 din Bucuresti, ambele contracte fiind estimate la circa un milion de euro pe luna fiecare". Seful PIN puncteaza o relatie de afaceri dintre logodnica lui Liviu Negoita, Eugenia Carmen Bichis, si Silviu Prigoana, care au fost asociati in firma Manele Media SRL. "Daca asta e afacere si daca eu sunt mafiotul lui Negoita si Boc, Gusa a gresit adresa. Eu am obtinut in instanta contractul de salubrizare, nu mi l-a dat nimeni – nici Negoita, nici Basescu, nici Nastase. Cat priveste activitatea la Cluj – ii dau eu lui Gusa afacerea, ca am pierderi de sase miliarde in primele trei luni ale anului. Sa imi dea Gusa cinci milioane de euro, cat am bagat, si i-o dau maine", ne-a declarat Prigoana. El a mai spus ca a fost asociat cu logodnica lui Liviu Negoita in firma Manele Media SRL, dar ca societatea nu a avut activitate si, ca atare, Carmen Bichis a iesit din firma: "A fost un proiect care nu s-a mai realizat. Manele Media SRL nu are legatura cu Manele TV, postul emite pe licenta unei alte firme", ne-a mai spus Prigoana.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Primarii-vedeta ai PD, acuzati de licitatii in familie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62002897262573 seconds.