Sâmbătă, 26 Mai 2007 - 07:46 AM Aleg.RO: Basescu si-a pus fanfara sa-i cante la reinstalare

adevarul Presedintele Traian Ba­sescu si-a organizat, miercuri seara, la revenirea la Palatul Cotroceni, o ceremonie identica celor cu care sunt intampinati doar inaltii oaspeti din strainatate . Garda a prezentat onorul fostului presedinte suspendat, iar fanfara a intonat imnul de stat, marsul generalilor, precum si cateva melodii de café-concert, care pot fi audiate si in Parcul Cismigiu. Marea diferenta fata de ceremoniile de primire a sefilor de stat a fost ca Basescu nu a fost intampinat de omologul sau. Pe Platoul "Marinescu", unde se organizeaza astfel de manifestari, se aflau aliniati doar consilierii prezidentiali, precum si un grup de ziaristi uluiti, intrucat ei nu se asteptau ca reintoarcerea presedintelui suspendat sa fie insotita de onoruri militare. Presa a fost luata prin surprindere si de graba cu care Traian Basescu a revenit la sediul Administratiei Prezidentiale. Decizia Curtii Constitutionale de validare a rezultatelor referendumului a fost publicata spre seara zilei de miercuri in "Monitorul Oficial". Abia se uscase cerneala de tipar, ca Basescu a si reaparut la Cotroceni. El a incercat sa evite astfel si embargoul Clubului Roman de Presa, care intentiona ca joi sa nu mediatizeze activitatea presedintelui. De altfel, presa a fost instiintata de aceasta decizie pripita cu doar 50 de minute inainte de eveniment. Vacaroiu, dat afara pe sest Presa nu a avut insa acces la intalnirea care a avut loc in interiorul palatului intre Basescu si Vacaroiu, la predarea, de catre cel din urma, a mandatului. Nici macar fotografilor si cameramanilor nu li s-a permis sa imortalizeze acest moment unic. Joi, imaginea lui Vaca­roiu disparuse de pe site-ul Administratiei Prezidentiale. Sicane si boicot "Jurnalul National", "Gandul", "Adevarul", "Romania libera", Antena 1 si 3, Pro TV, TVR si Mediafax sunt institutiile de media care au boicotat joi si vineri stirea reinvestirii presedintelui Basescu. Trustul Realitatea Media, inclusiv "Cotidianul", nu a participat la boicot, la fel si Evenimentul zilei. "CRP a tras un semnal, foarte bine, fiecare redactie are insa propriul cod dupa care se conduce" comenteaza Catalin Tolontan, director "Gazeta Sporturilor". "Nu cred in tabere, in generatii si evit sa gandesc in categorii cand e vorba de presa romana", continua acesta. Tolontan atrage insa atentia si asupra altor probleme care trebuie discutate de catre CRP. Dupa boicot, scandalul are in continuare repercusiuni asupra redactiei Antena 3. Miercuri seara, echipa de filmare a Antenei 3 nu a fost lasata sa intre la Palatul Cotroceni, pe motiv ca acreditarile trimise prin fax au fost pierdute. Ieri, echipei televiziunii nu i s-a permis accesul in avionul cu care presedintele Traian Basescu pleca la Brno, argumentul fiind ca in aeronava nu mai erau locuri libere.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Basescu si-a pus fanfara sa-i cante la reinstalare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.66930103302002 seconds.