Luni, 28 Mai 2007 - 05:53 AM Aleg.RO: PIN acuza "Mafia PD din jurul lui Emil Boc"

adevarul Conducerea PIN a dezvaluit, ieri, existenta unei presupuse retele de interese financiare grupate in jurul lui Emil Boc, primarul Clujului &#0351i pre&#0351edintele PD . Primul nume de pe lista PIN este o anume Liliana Calin, apropiata ("intima") a lui Emil Boc &#0351i actionar la societatea King Industrial Enterprises SRL. Firma, detinuta "initial" de doi cetateni turci, Bekar Mustafa &#0351i Atalay Tamer, ar fi obtinut un contract pentru dotarea &#0351i amenajarea mai multor locuri de joaca cu tobogane in Cluj. Dupa incheierea contractului cu primaria, Liliana Calin ar fi primit 10% din actiunile firmei King. In paralel, cei doi cetateni turci din societatea King figureaza &#0351i ca actionari la o alta firma, Kiat Group, care a ca&#0351tigat "licitatia de intretinere a strazilor din Cluj-Napoca, intr-un program evaluat la circa 10 milioane de euro". Omul de afaceri Radu Vlas, "protejat" de deputatul PD Daniel Buda, ar fi primit, la fel, contracte de zeci de miliarde cu Primaria Cluj, iar preluarea salubrizarii Clujului de catre ROSAL este conexata, de liderii PIN, cu recenta achizitionare a unui pachet "semnificativ" de actiuni la aceasta societate de catre un alt lider PD, Silvian Ionescu. Alti oameni de afaceri apropiati, conform conducerii PIN, de Emil Boc sunt Ioan Timofte – directorul Transilvania Constructii, Arpad Paszkany, Dan Radu Zatreanu – consilier municipal PD, Chimu Capu&#0351an, Vasile Bercan &#0351i Mircea Cataniciu. Toti ace&#0351tia sunt acuzati ca, datorita unor relatii speciale cu Emil Boc, ar fi fost favorizati in relatia cu Primaria Cluj-Napoca. Emil Boc: „Arme diversioniste!" Conform lui Emil Boc, "toate contractele de achizitii publice ale primariei au fost adjudecate &#0351i incheiate cu respectarea stricta, riguroasa &#0351i deplina a legii &#0351i a legalitatii". El a calificat dezvaluirile liderilor PIN drept "speculatii fara niciun argument, singurul scop al autorilor fiind cel de a induce in eroare opinia publica din Cluj-Napoca &#0351i din intreaga tara". Emil Boc a mai declarat ca dezvaluirile PIN reprezinta "o actiune de campanie electorala, legata de apropiatul referendum, ocazie cu care acest partid dore&#0351te cu orice pret sa ii denigreze pe apropiatii pre&#0351edintelui Traian Basescu, recurgand la cele mai diversioniste arme".

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

PIN acuza "Mafia PD din jurul lui Emil Boc" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii