Miercuri, 06 Iunie 2007 - 06:04 AM Aleg.RO: Primaria Ploiesti, pagubita de juristi cu peste 700.000 lei

evenimentulzilei In ultimul an, cei sase juristi angajati in cadrul Primariei din Ploiesti au pierdut mai multe procese, in urma carora municipalitatea a fost obligata sa plateasca daune, despagubiri si penalitati in valoare totala de 700 .200 de lei.

Cel putin asa rezulta dintr-o statistica a Directiei Administratie Publica, Juridic-Contencios din cadrul primariei, care a avut calitate procesuala in 780 de dosare. Interesul cetatenilor are prioritateFaptul ca juristii primariei au pierdut o serie de procese, iar despagubirile pe care institutia a trebuit sa le plateasca nu sunt deloc de negliijat nu par sa ridice prea multe semne de intrebare in legatura cu activitatea acestora. „Evaluarea activitatii serviciului juridic nu rezida numai din cuantificarea cauzelor pierdute sau castigate, ci apararea unor principii care caracterizeaza administratia publica locala, prioritate avand interesul cetatenilor”, considera Luminita Gaborfi, directorul Directiei Administratie Publica, Juridic-Contencios. Si primarul Emil Calota isi apara angajatii.„In aceasta situatie avem de-a face cu un volum foarte mare de munca. Nu se poate pune in discutie profesionalismul juristilor”, afirma edilul. Pe de alta parte, el spune ca va apela si la alti avocati in cazul proceselor complexe pentru ca juristii primariei nu pot face fata sutelor de procese aflate pe rolul diferitelor instante de judecata. Scandal cu licentele de taximetrie Ultimul proces pe care l-au pierdut juristii primariei a avut ca obiect acordarea a 11 licente de taximetrie unei firme de profil, care a obtinut o despagubire de 13.000 de lei. Infrangerea la bara a juristilor a starnit furia celorlalti taximetristi care aveau incheiat un protocol cu primaria potrivit caruia numarul de licente trebuia sa ramana neschimbat pana la finele anului 2009. „Pe noi ne deranjeaza faptul ca nu s-a atacat in timp util aceasta hotarare. In prima faza, cu ajutorul avocatului nostru, primaria castigase procesul, dar ulterior autoritatile locale nu ne-au mai solicitat sprijinul si au pierdut in instanta”, acuza Gheorghe Condrachi, vicepresedintele Camerei Nationale a Taximetristilor din Romania, Filiala Prahova. O alta firma care a incasat bani publici sub forma unor despagubiri este Industrie Mica Ploiesti, societate in conturile careia au intrat aproape 450.000 de lei. „Am avut un litigiu cu autoritatile locale, pe care l-am castigat. Am incasat deja despagubirile”, spune Ioan Matres, directorul acestei societati.

Edilul Emil Calota sustine ca procesele au fost pierdute de angajatii sai din cauza volumului mare de munca

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Primaria Ploiesti, pagubita de juristi cu peste 700.000 lei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii