Vineri, 17 August 2007 - 05:19 AM Aleg.RO: S-a renuntat la REBU in Sectorul 1

jurnalulnational

Bucurestenii din Sectorul 1 pot spera la strazi mai curate si la servicii de salubrizare mult imbunatatite . Asta pentru ca primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, a anuntat ieri, intr-o conferinta de presa, rezilierea contractului dintre REBU si Primarie, incepand chiar de astazi. Chiliman a declarat ca problema salubritatii ramane prioritara pentru cetatenii sectorului si ca REBU nu a facut altceva decat sa neglijeze, timp de 10 ani, problemele legate de curatenie.

?Problema salubrizarii ramane pe primul loc si imi doresc ca in Sectorul 1 sa se faca curatenie ca in capitalele europene occidentale. Firma REBU a incasat peste un milion de euro pe luna, de la cetateni, insa rezultatele nu se vad?, a declarat Chiliman. Tot in cadrul conferintei, Chiliman a acuzat Primaria Generala a Capitalei ca incearca sa blocheze licitatia anuntata, inca din luna martie, de Primaria Sectorului 1 pentru concesionarea serviciului de salubritate. Pana la licitatie, care va avea loc spre sfarsitul anului, de curatenia sectorului se vor ocupa doua firme cu care suntem in negocieri. ?Nu am nimic personal sau politic cu firma REBU, insa eu m-am angajat fata de cetateni sa le rezolv problemele si vreau sa ma tin de cuvant?, a declarat edilul Andrei Chiliman.

Serviciile prestate de firma de salubrizare au nemultumit foarte multa vreme locuitorii Sectorului 1, la Primarie fiind inregistrate sute de reclamatii in acest sens.

replic?. Pe de alta parte, REBU sustine ca nu Primaria Sectorului 1 are contract cu societatea de salubrizare, ci Consiliul General al Municipiului Bucuresti, acesta fiind valabil pana in 2011. Directorul REBU, Mircea Raicu, a declarat ca societatea isi va face in continuare datoria. Primarul Chiliman nu are nici un temei juridic sa negocieze cu o alta firma, aceasta reprezentand un abuz in serviciu, caz in care societatea va depune plangere penala?, a precizat Raicu.

Desi contractul-cadru este incheiat cu CGMB, contractul comercial ? in baza caruia REBU incaseaza lunar peste un milion de dolari ? este incheiat cu Primaria Sectorului 1, acest ultim document nemaifiind prelungit de Primaria Sectorului 1.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

S-a renuntat la REBU in Sectorul 1 | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii