Vineri, 24 August 2007 - 05:40 AM Aleg.RO: Patru blocuri construite de primarie, gata in septembrie

evenimentulzilei Autoritatile locale brasovene vor finaliza, luna viitoare, primele patru blocuri construite in cadrul programului Agentia Locala de Locuinte (ALL) .

Astfel, in 2005, edilii locali au demarat etapa-pilot a acestui proiect, ce presupune o colaborare intre primarie si firmele de constructii. Municipalitatea pune la dispozitie, gratis, terenuri in intravilanul orasului, primind in schimb, de la firmele care realizeaza proiectele imobiliare, intre 10a si 18a din apartamentele construite. „Ca sa construim prin ANL, primaria trebuie sa puna la dispozitie gratuit terenul, sa asigure utilitatile si sa faca pe cheltuiala proprie un studiu de fezabilitate. Apoi, fondurile pentru constructia de locuinte prin ANL se obtin prin hotarare de guvern. Noi am gasit o solutie mai simpla”, spune viceprimarul Gabriel Andronache, cel care se ocupa de acest proiect. Astfel, s-au identificat o serie de terenuri ale primariei care au fost puse gratuit la dispozitia acelor firme de constructii care si-au exprimat intentia de a ridica blocuri de locuinte. In schimb, antreprenorii trebuiau sa cedeze primariei 10a din apartamente. „In principal, vom repartiza locuintele chiriasilor evacuati din casele nationalizate. In momentul de fata avem 700 de cereri si ne asteptam la inca 400 pana anul viitor”, explica viceprimarul Andronache. Imobile cu 10 si 12 etajeIn prima etapa, au fost demarate lucrarile la cinci blocuri ALL, patru dintre ele urmand a fi terminate luna viitoare. Primaria estimeaza ca va obtine 30 de apartamente in urma acestor asocieri. In cea de-a doua etapa a programului, peste 20 de firme s-au prezentat pentru cele opt terenuri. „A fost o licitatie, s-au selectat zece firme, dintre care doua au fost descalificate. Apoi am negociat cu fiecare procentul de apartamente pe care ni le dau. Toti au dat 18%, in afara de o singura zona, unde blocul ce urma a fi construit avea doar patru niveluri, si constructorul ne-a oferit doar 16%. Celelalte blocuri au intre 10 si 12 etaje”, spune viceprimarul Andronache. Totodata, firmele de constructii care participa la programul ALL sunt obligate sa trimita oferte celor care au solicitat locuinte prin ANL.

UTILReguli pentru firmeFirmele care vor sa se asocieze cu primaria pentru a construi astfel de locuinte trebuie sa indeplineasca o serie de conditii: experienta in constructii similare, cifra de afaceri in ultimii doi ani de minimum 500.000 de euro, sediu sau punct de lucru in Brasov. In ultima luna, zece firme au depus scrisori de intentie in vederea asocierii cu primaria.

Municipalitatea promite ca primele blocuri ALL vor fi finalizate cel tarziu la sfarsitul lunii viitoare

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Patru blocuri construite de primarie, gata in septembrie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii