Joi, 20 Septembrie 2007 - 06:05 AM Aleg.RO: Primarul corigent

evenimentulzilei Multe dintre promisiunile electorale din 2004 ale PSD-istului Gheorghe Nichita au ramas pe hartie, desi in mai putin de un an ii expira mandatul de edil-sef al Iasiului .

Cu mai putin de un an inainte de expirarea mandatului de primar al Iasiului, PSD-istul Gheorghe Nichita nu se poate lauda cu foarte multe realizari trecute pe lista prezentata la alegerile din 2004. Principalele promisiuni legate de reabilitarea transportului in comun, curatenia orasului, problema parcarilor si a locuintelor sociale si cele privind reabilitarea retelei de termoficare au ramas doar pe hartie. Contactat pentru a comenta situatia activitatii sale, primarul Iasiului nu a putut fi gasit. „Primarul este si om politic si vedeti ca astazi au dat Guvernul jos. Probabil maine va va putea raspunde“, a explicat lipsa de reactie a edilului purtatorul de cuvant al Primariei, Andrei Trfor. Transportul local, prima si ultima etapaAnuntata cu surle si trambite la inceputul mandatului, prima etapa de modernizare a transportului local s-a produs in toamna lui 2004. Atunci, Regia Autonoma de Transport Public (RATP), coordonata de municipalitate, a achizitionat 50 de autobuze MAZ la pretul de 210.000 de euro fiecare. Prima etapa de dotare a RATP a fost insa si ultima. Pana in prezent societatea nu a mai achizitionat alte masini noi. „Intentionam acum sa cumparam 50 de autobuze, insa licitatia a fost suspendata din motive independente de noi. Primim insa zilele acestea zece autobuze second-hand din Franta“, ne-a spus Adrian Mihai, purtatorul de cuvant al RATP. Tot la capitolul transport, pe lista electorala publicata pe site-ul www.nichita.ro este trecuta si reabilitarea a 35 de kilometri de sine de tramvai. „Din 2004 si pana in prezent s-au inlocuit cinci  kilometri de cale de rulare“, a anuntat Adrian Mihai. Fara locuinte socialeIn schimb, din cele 40 de troleibuze promise de primar in campania electorala din 2004, nu s-a achizitionat niciunul. „Troleibuzele nu sunt benefice deoarece ar incurca traficul prin oras”, justifica lipsa achizitiilor reprezentantul RATP. La sectiunea „bunastare sociala“, Nichita promitea in 2004 construirea a 765 de locuinte sociale, dar niciun proiect nu a fost demarat. „Am avut trei amplasamente pentru aceste locuinte, insa Guvernul nu ne-a dat niciun ban pentru lucrarile ANL“, a precizat Andrei Trofor. Tot printre promisiuni se numara reabilitarea sistemului de incalzire, respectiv a Centralei Electro-Termice (CET) Iasi. Conform Ministerului de Finante, CET Iasi a incheiat anul trecut cu pierderi de 25 de milioane de lei. Realizare: Rapa GalbenaPe lista realizarilor primarului pot fi trecute reabilitarea Rapei Galbene, lucrare facuta de firma Euroconstruct Group SRL. „Parcul de distractii care s-a promis se va face prin proiectul Palas. Nu putea face municipalitatea inca unul, daca deja se identificase o alta oportunitate“, mai spune Trofor.Cel mai mare proiect in care edilul PSD-ist a implicat orasul este controversatul ansamblu imobiliar Palas, pentru care Primaria a concesionat firmei Iulius Group 12 hectare de teren in zona Palatului Culturii.

EXPERIMENT4,91, media notelor date de ieseni si consilieri

Pusi sa ii dea o nota primarului pentru activitatea sa de pana acum, iesenii dar si reprezentanti ai administratiei locale, contactati de EVZ, l-au lasat repetent pe Nichita. Media notelor primite este 4,91.Daniel Florea, 41 de ani: „A promis ca atunci cand incepe scoala vin si autobuze noi, dar nu a venit niciunul. Curatenia e acceptabila. Ii dau primarului nota 6“. Gheorghe Nicolau, 64 de ani: „Problema mare este ca ar trebui sa repare blocurile la exterior. Cred ca situatia cainilor comunitari s-a mai imbunatatit, iar ca nota ii dau 6“. Marinela P., 27 de ani: „Nu cred ca primarul are o contributie la dezvoltarea orasului. Nota este 5“.Radu Botez, consilier local PNL: „Nota mea pentru primar nu poate fi de trecere, 4 maxim“.Daniel Oajdea, consilier local PD: „I-as da note negative, dar cum nu se poate ii dau nota zero“. Seryl Talpalaru, consilier PSD: „Ii dau nota 8,5. Din ce am vazut, s-au facut investitii bune in multe domenii, in scoli de exemplu“.

Investitii13 milioane de euro pentru fotbalIn trei ani de cand Nichita conduce Primaria, clubul de fotbal Politehnica Iasi a primit de la bugetul local aproape 13 milioane de euro. In perioada 2004-2006, clubul a beneficiat de la Primarie de 6,4 milioane de lei. In plus, cu 11 milioane de lei a fost realizata nocturna de la stadion. Bani au venit si de la regiile subordonate Primariei. Citadin a cotizat in ultimii ani cu peste 3 milioane de lei, in timp ce CET a varsat aproape 5 milioane de lei. Ultimii bani au fost dati la inceputul acestui an prin infiintarea Fundatiei pentru Sportul Iesean. Astfel, Politehnica a primit 2 milioane de euro. In urma cu o luna, 49a din actiunile clubului au fost preluate de oamenii de afaceri Iulian Dascalu, Constantin Comanescu si Ion Zapodeanu.

(explicatie foto)lucrare. Primele si ultimele sine de tramvai inlocuite sub administratia Nichita au fost cele din zona Dacia-Alexandru

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Primarul corigent | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii