Sâmbătă, 20 Octombrie 2007 - 06:54 AM Aleg.RO: Declaratiile lui Iliescu agita apele in PSD

adevarul Vasile Dancu a afirmat ca Ion Iliescu reprezinta doar stanga provenita din vechiul sistem Mircea Geoana a preferat sa nu comenteze, invocand moratoriul de la Brasov, afirmatiile lui Iliescu in care fostul sef de stat a spus ca purtatorii de mesaj ai stangii romanesti sunt niste "filfizoni" . Replica pesedistilor a venit din partea lui Vasile Dancu, care a spus ca societatea actuala nu ar trebui sa fie atenta la ce spune Iliescu. In replica, fostul presedinte afirma ca "este fortata raportarea unor aprecieri cu caracter general la evenimente si dispute actuale in PSD". "Suntem oameni de onoare, am luat o decizie la Brasov, la Comitetul Executiv National si ne vom respecta cuvantul dat", a fost reactia presedintelui PSD Mircea Geoana la aprecierile lui Iliescu. O pozitie mai ferma a adoptat Vasile Dancu, unul dintre liderii grupului de la Cluj. "Nu cred ca societatea romaneasca ar trebui sa fie atenta la ce spune Ion Iliescu", a declarat Dancu. El a mai spus ca Ion Iliescu nu reprezinta decat o parte a stangii, "stanga care provine din vechiul sistem".
"Modul in care incearca sa-si aroge totalitatea stangii noua ne face rau. Stanga nostalgica nu mai exista", a afirmat Dancu. Intrebat cum comenteaza declaratiile lui Iliescu despre aparitia unor aripi in PSD care sa se indrepte spre stanga sau spre centru, Dancu a declarat ca "cei care au votat pentru sustinerea unui guvern de dreapta nu pot sa afirme aceste lucruri. Curent stanga-dreapta nu exista". Potrivit lui Dancu, cei care au votat impotriva motiunii de cenzura a PSD "au reusit sa tradeze cauza stangii". Senatorul PSD Serban Nicolae, considerat un apropiat al presedintelui, a afirmat ca nu crede ca Iliescu s-a referit la liderii PSD. "Nu cred ca presedintele a facut vreo referire la PSD si liderii PSD in contextul in care era vorba despre situatia stangii romanesti in UE", a afirmat senatorul PSD. Iliescu: Afirmatiile mele au fost scoase din context Ion Iliescu a trimis un drept la replica in care afirma ca "este fortata raportarea unor aprecieri cu caracter general la evenimente si dispute actuale in PSD". Fostul sef de stat mai spune ca nu s-a referit la PSD sau lideri ai partidului cand a vorbit despre calitatea necesara mesajelor de stanga si a purtatorilor de stanga. "Cu regret am constatat ca in ziarul «Adevarul», din ziua de 19 octombrie, apare o relatare despre interventia mea la Simpozionul pe tema «Probleme economico-sociale ale integrarii in Uniunea Europeana», care prezinta in mod deformat cele spuse de mine. In esenta, interventia mea s-a referit la oportunitatile create de integrarea noastra in UE si obiectivul strategic major al tarii de a reduce decalajele care ne despart de tarile europene dezvoltate, ca si nevoia de a promova politici economice bazate pe conceptul de economie sociala de piata, inspirate de modelul social european pentru a atenua polarizarea sociala pe care a provocat-o tranzitia spre economia de piata. Nu numai ca sunt rupte din context cele cateva relatari privind mesajul social-democrat de stanga in acest context, dar titlurile din pagina 1 si 7 sunt cu totul rupte de sensul interventiei mele. Eu nu m-am referit, asa cum rezulta din relatarea dv., la PSD sau lideri ai PSD cand am vorbit despre calitatea necesara a mesajelor de stanga si a purtatorilor de mesaje. Este fortata raportarea unor aprecieri cu caracter general la evenimente si dispute actuale din PSD. Tinand seama de prejudiciul creat prin citarea deformata a spuselor mele, va rog sa publicati acest drept la replica", spune Ion Iliescu.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Declaratiile lui Iliescu agita apele in PSD | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.60671520233154 seconds.