Luni, 22 Octombrie 2007 - 11:52 AM Aleg.RO: Crin Antonescu: "Partidele sufera de papagaliceala"

evenimentulzilei Viziunea senatorului PD Paula Ivanescu asupra fisei postului unui parlamentar - exprimata ieri, la emisiunea "Zece pentru Romania", de la Realitatea TV - nu s-a potrivit cu cerintele publicului .

„Parlamentarul este cel care sta de vorba cu oamenii pe strada, la piata etc. si incearca sa indrepte ceva din ceea ce nu merge in societate”, a spus Ivanescu. Sondajul prezentat ulterior de realizatorul emisiunii, Mihai Tatulici, arata alte asteptari din partea populatiei: 54% dintre cetateni se asteapta ca parlamentarii sa fie cinstiti, iar 35% vor ca ei sa-si tina promisiunile.Invitatii editiei cu tema „Parlamentul Romaniei” au mai fost vicepresedintele PRM Daniela Buruiana - care si-a explicat discursul politic agresiv prin faptul ca lucreaza alaturi de barbati in comisiile parlamentare -, senatorul PSD Sorin Oprescu - care a precizat ca prefera sa i se spuna „domnule doctor” si nu „domnule senator” - si vicepresedintele PNL, Crin Antonescu - care la intrebarea „Presedintele este misogin sau trivial?” a raspuns: „Amandoua”. Intrebat despre deficientele partidelor politice de azi, Antonescu a spus ca acestea, „inclusiv PNL, sufera de papagaliceala, adica de reproducere a discursului liderului”. Juriul care i-a luat la intrebari pe invitati a fost format, ca si la alte editii, din expertul in comunicare Adriana Saftoiu, regizorul Alexandru Darie, sociologul Mircea Kivu si psihologul Aurora Liiceanu.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Crin Antonescu: "Partidele sufera de papagaliceala" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii