Marți, 27 Noiembrie 2007 - 05:47 AM Aleg.RO: Parvulescu: "Votul uninominal e mort"

evenimentulzilei Datele facute publice ieri de Biroul Electoral Central confirma invalidarea referendumului .

Potrivit informarii de aseara a BEC, care a centralizat datele a 99,5% din sectii, 26,45% dintre romanii cu drept de vot s-au prezentat duminica la referendum, adica 4.841.158 de persoane. Potrivit BEC, procentul celor care au votat cu „DA” este de 81,34%, adica 3.938.011 persoane. Pe „NU” au pus stampila 783.616 persoane, ceea ce inseamna 16,18%. Procentul voturilor nule a fost de 2,46%. Basescu are ultimul cuvantDupa invalidarea referendumului, soarta votului uninominal este incerta. Teoretic, politicienii au de ales intre doua proiecte: cel pe care guvernul si-a asumat raspunderea si care, in acest moment, se afla la Curtea Constitutionala si cel pe care PD il va depune astazi la Senat. Ambele au insa sanse putine de a deveni legi in toata puterea cuvantului.Proiectul de lege al democratilor prevede, de fapt, acelasi sistem de vot uninominal pe care Traian Basescu l-a supus consultarii populare de la referendum. PD si PLD sunt insa singurele partide care sustin acest sistem, astfel incat, chiar daca va primi si sprijinul unei parti din PSD, el are sanse mici de a fi adoptat de Senat.Proiectul guvernului bazat pe initiativa Asociatiei Pro Democratia se afla in acest moment la Curtea Constitutionala, al carei verdict este asteptat la inceputul lunii decembrie. Dupa aceea, decizia va fi a presedintelui Traian Basescu: singura posibilitate in care Romania sa aiba in 2008 in vigoare un sistem de vot uninominal, chiar daca unul care sa includa si o „lista”, ar fi ca seful statului sa promulge proiectul pe care cabinetul Tariceanu si-a asumat raspunderea in parlament. Pana acum, Traian Basescu a evitat un raspuns transant referitor la acest scenariu, dand insa de inteles ca este posibil sa convoace consultari cu partidele pe aceasta tema. In cazul in care Basescu refuza sa promulge initiativa legislativa, aceasta se va intoarce in parlament, unde va avea nevoie de consensul politic pe care PNL nu a reusit pana acum sa-l realizeze, motiv pentru care guvernul liberal a fost nevoit sa-si asume raspunderea pentru a evita un vot in legislativ. „O parte din vina o are PSD”Presedintele Asociatiei Pro Democratia, Cristian Parvulescu, parea ieri resemnat: „Proiectul nostru e mort si pot sa spun ca si votul uninominal in general e mort. Nu exista acord politic in jurul proiectului Pro Democratia. O parte din vina o are PSD, din cauza ambiguitatii”. Potrivit lui Parvulescu, „in parlament nu va exista majoritate pentru niciunul dintre proiecte, asa ca singura posibilitate sa avem vot uninominal ar fi ca presedintele sa promulge proiectul guvernului, ceea ce e putin probabil”. Liderul PLD, Theodor Stolojan, a anuntat ieri ca parlamentarii formatiunii sale vor depune un proiect de modificare a Legii referendumului care sa permita validarea referendumului, indiferent de numarul cetatenilor care se prezinta la vot.

AJUTORPD ii face lege lui BasescuPD incearca sa salveze uninominalul lui Basescu, chiar daca referendumul a fost invalidat. Democratii vor depune astazi la Senat o lege potrivit careia parlamentarii vor fi alesi in sistem uninomimal majoritar in doua tururi.  Potrivit actului normativ, numarul senatorilor si deputatilor va fi de 127, respectiv 254, mai putin cu 15% decat in prezent.Liderul PD Emil Boc a precizat ieri ca, pe viitor, se are in vedere si schimbarea modalitatii prin care un parlamentar isi poate pierde mandatul, mai exact revocarea la cererea scrisa a 25% dintre alegatorii dintr-o circumscriptie. De asemenea, seful democratilor a spus ca Autoritatea Electorala Permanenta va stabili care vor fi circumscriptiile uninominale. (Clarice Dinu) Cititi si:Alesii pentru EuropaCosmarul lui Gigi, minut cu minut

Baronii locali au decis alegerile Analistii ii numara greselile lui Basescu Cosmarul lui Gigi, minut cu minut PD si PSD, despartite de 5 procente Radiografia voturilor pierdute de partide Basescu a disparut in 60 de secunde de la PD Tariceanu vrea negocieri cu PSD Romania trimite in Parlamentul European 12 femei Iliescu cere timid congres, Geoana i-l promite in 2010 Vadim s-a razgandit Theodor Stolojan insista cu motiunea de cenzura

Presedintele ProDemocratia, parintele uninominalului asumat de Tariceanu, constata ca Traian Basescu va avea ultimul cuvant

Evenimentul Zilei