Miercuri, 30 Martie 2005 - 03:55 PM Aleg.RO: Sibiu: 'Acțiunea Pianul' sau ajutor pentru Filarmonică

Publicat de: Zella MOARCĂȘ

AMOS News Filarmonica de Stat din Sibiu, una din cele mai importante instituții culturale din localitate, se află într-un mare impas. Filarmonica sibiană are neapărată nevoie de un pian profesionist, deoarece cele două existente în dotarea instituției au ieșit din garanție de 35 de ani. Din acest motiv, Filarmonica sibiană are rezerve de a invita la concerte pianiști de renume. Cele două două piane pe care le deține actualmente Filarmonica de Stat Sibiu, “Bluttner” și “August Förster” au fost achiziționate în anii ‘60 și fac față cu greu unei prestații artistice de valoare. Dacă un concert simfonic susținut de orchestra sibiană conține și partea solistică a pianului, numai unul mai poate fi folosit.

Un pian de concert are o garanție de cinci ani de la data fabricației, iar în momentul de față Filarmonica din Sibiu nu are resursele financiare necesare achiziționării unui pian performant, care ar putea costa în jur de 100.000 de euro.

O speranță se întrevede, totuși, pentru Filarmonică: la Sibiu a început o campanie de strângere de fonduri, de la sponsori, pentru achiziționarea unui pian «Steinway - Grand Piano». Chiar și Primăria Municipiului Sibiu și Consiliul Județean Sibiu au anunțat că vor încerca să sprijine financiar această acțiune. Implicarea Primăriei și a CJS în acțiunea «pianul» este legată de postura în care se va afla Sibiul în anul 2007, aceea de Capitală Culturală Europeană.

Scurt istoric

În Sibiu, manifestările muzicale au făcut parte din viața cotidiană încă din secolul al XVI-lea, odată cu deschiderea uneia din primele școli de orgă din Europa, fondată de Heronymus Ostermayer.

În Sibiu, primele concerte simfonice susținute de o orchestră profesionistă, au avut loc în anul 1774, în curtea guvernatorului Transilvaniei, Samuel von Brukenthal. În anul 1792, la un an de la moartea lui Mozart, la Sibiu a fost prezentată opera «Răpirea din Serai» iar în 1800, oratoriul «Creațiunea» de Haydn.

La Sibiu au concertat muzicieni renumiți, cum ar fi: Franz Liszt, Johannes Brahms, Joseph Joachim, Richard Strauss și alții.

Datorită tradiției îndelungate în domeniul interpretării muzicii clasice și de operă, pe data de 1 ianuarie 1949 a fost înființată Filarmonica de Stat Sibiu, care, de mai bine de 50 de ani oferă melomanilor concerte simfonice și muzică de operă de cea mai bună calitate. Filarmonica sibiană este foarte apreciată atât în țară cât și în străinătate. A efectuat turnee, cu mare succes, în Franța, Germania, Italia, Austria, Spania, Rusia, și în multe alte țări europene.

Pe scena Filarmonicii sibiene au concertat muzicieni celebri, cum ar fi: IonVoicu, Valentin Gheorghiu, Ștefan Ruha, Monique de la Bruchollerie (Franța), Jean Jaques Thiollier (Franța), Sviatoslav Richter, Rudolf Kerer, Lazar Berman, Dimitri Baskirov (Rusia), Ivry Gittlis (Elveția), Monserrat Caballé (Spania), etc.

Din toamna trecută, Filarmonica sibiană are două săli: sala veche, situată în imediata apropiere a Pieței Mari și Sala Thalia, inaugurată în toamna anului trecut și care este una din cele mai moderne și performante edificii muzicale din România.

În stagiunea actuală, au concertat sau urmează să susțină concerte pe scenele Filarmonicii de Stat Sibiu invitați români și străini, din care aș aminti: dirijori - Ernst Smole (Austria), Marco Battistella (Luxemburg), Kang Min Seok (Coreea de Sud), Neale Battee (SUA), Florentin Mihăescu, Remus Georgescu, Jozsef Horvath și Romeo Râmbu (România); soliști - Horia Maxim, Marta Nemeș, Gabriela Ungureanu, Oxana Corjos și Viorela Bucur (pianiști); Adelina Oprean (Elveția), Gabriel Croitoru și Alexandru Tomescu (România) - violoniști, și alții.

Pentru anul 2007, când Sibiul va fi Capitală Culturală Europeană, împreună cu Luxemburgul, Filarmonica pregătește proiecte muzicale de mare anvergură.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Zella MOARCĂȘ

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Sibiu: 'Acțiunea Pianul' sau ajutor pentru Filarmonică | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.68562197685242 seconds.