Joi, 31 Martie 2005 - 04:25 PM Aleg.RO: Întâlnire în cadrul Grupului de lucru Inter-ministerial pe probleme de concurență

AMOS News Astăzi, 31.03.2005, la sediul Consiliului Concurentei din Piața Presei Libere nr. 1, a avut o nouă întâlnire în cadrul Grupului de lucru Inter-ministerial pe probleme de concurență. In cadrul acestei sedinte, a fost abordata si chestiunea asociatiilor profesionale, din perspectiva legislatiei din domeniul concurentei.

Fără a contesta necesitatea înființării unor astfel de structuri, care - în condițiile respectării regulilor de concurență - au un rol benefic pentru activitatea economică din sectorul respectiv, Consiliul Concurenței și-a exprimat, în repetate rânduri, punctul de vedere față de inițiativa reprezentanților unor asociații profesionale care comunicau un nivel al majorărilor de preț, comun pentru toți membrii, atunci când in input-urile agenților economici membri se înregistrau majorări de preturi uniforme la nivelul sectorului respectiv.

Inregistrarea unor influente asupra preturilor de productie ca urmare a modificarii unor elemente de cost este justificata din punct de vedere economic, dar in conditiile economiei de piata, unde preturile sunt rezultatul cererii si ofertei, atat pe piata din amonte cat si pe cea din aval si a existentei unei diferentieri semnificative intre agentii economici pe toate pietele, din punctul de vedere al gradului de integrare, al dotarii tehnologice, al managementului, al politicilor de marketing etc., posibilitatea ca aceste influente sa conduca la preturi identice este exclusa.

Existenta unor asociații profesionale sau patronale la care concurenții de pe o anumita piață raportează cu regularitate rezultatele obținute constituie un cadru propice coordonării comportamentului concurențial al membrilor si chiar creării unor poziții de dominanta colectiva. Abuzul de poziție dominanta constituie o încălcare a Legii concurentei, deoarece poate afecta activitatea economica sau conduce la prejudicierea consumatorilor.

La reuniune au participat experti ai Consiliului Concurentei si reprezentanti ai Ministerului Justitiei, Ministerului Finantelor Publice, Ministerului Mediului si Gospodaririi Apelor, Ministerul Educatiei si Cercetarii, Ministerul Integrarii Europene, Ministerul Economiei si Comertului, Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale, Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Întâlnire în cadrul Grupului de lucru Inter-ministerial pe probleme de concurență | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii