Joi, 22 Mai 2008 - 05:27 AM Aleg.RO: Bataie in incinta unei primarii si amenzi de sute de mii de lei pentru afisaj ilegal

gardianul In Neamt, campania electorala a inceput sa provoace incidente serioase, genernd batai in toata regula intre contracandidati si lasndu-se cu amenzi de sute de mii de lei, pentru afisaj ilegal . Primarul PSD-ist al comunei Bozieni, Doinel Grumezescu, s-a incaierat chiar pe holurile primariei cu Dorel Cozma, profesor de matematica la scoala din localitate si candidat din partea PNL la functia de consilier local. Acesta din urma, beat fiind, s-a dus cu o problema la biroul contabilitate al primariei si s-a apucat sa faca diverse aprecieri licentioase la adresa social-democratilor si a primarului. Furios, primarul Grumezescu a ripostat cu fermitate, aplicndu-i candidatului liberal o bataie crunta, cu pumnii si cu picioarele. Conflictul a fost aplanat de politistii care l-au incatusat pe Dorel Cozma si l-au dus la sectie, unde i-au intocmit un dosar penal pentru ultraj, dat fiind faptul ca primarul din Bozieni a sustinut ca el a fost cel agresat. Campania electorala s-a lasat nu numai cu agresiuni, ci si cu amenzi usturatoare. Doua asociatii de proprietari si o societate comerciala, din Roman, au fost amendate de catre primaria locala cu ct e 100.000 de lei fiecare, pentru afisaj electoral ilegal. Compartimentul Urbanism al primariei a decis sa aplice amenda maxima, suma minima prevazuta de lege fiind de 10.000 de lei. Interesant este faptul ca au fost amendate doar institutiile care au afisat postere liberale si democrat-liberale, in conditiile in care mai toate blocurile si magazinele din oras sunt impnzite si cu afise electorale ale social-democratilor. O posibila explicatie ar putea fi regasita in faptul ca primarul municipiului, Dan Carpusor, este membru PSD.

Ciprian Predescu

Gardianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Bataie in incinta unei primarii si amenzi de sute de mii de lei pentru afisaj ilegal | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii