Joi, 07 Aprilie 2005 - 06:59 AM Aleg.RO: Vanghelie, furt intelectual cu recidiva

Publicat de: Adriana Tomasevici

evenimentulzilei Primaria Sectorului 5 nu a platit nici un leu catre Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor-Asociatia pentru Drepturi de Autor (UCMR-ADA) pentru nici unul dintre revelioanele si concertele organizate in ultimii trei ani.
Firma care s-a ocupat de campania lui Marian Vanghelie in cursa pentru Primaria Capitalei a respectat, cel putin partial, Legea Drepturilor de Autor si drepturilor conexe: a avut autorizatia UCMR-ADA pentru a utiliza in campanie fragmentele din piesele “Conquest Of Paradise” si “Europe”. Nu acelasi lucru se poate spune insa despre clientul acesteia: primarul sectorului 5 are de achitat drepturi de autor pentru puzderia de concerte organizate in ultimii trei ani.
Conform reprezentantilor UCMR-ADA, printre manifestarile pentru care nu s-a solicitat autorizatie si nu s-a achitat remuneratia prevazuta de lege se numara revelioanele de la Romexpo din 2003, 2004 si 2005, Zilele Adolescentului din 2002, concertele din campanie.
Reprezentantii institutiei care se ocupa de colectarea drepturilor de autor sustin insa ca, in loc sa plateasca, oamenii lui Marian Vanghelie au respins toate no tificarile si adresele sub pretextul ca ele ar fi fost formulate tardiv, desi un astfel de motiv de neplata nu exista in lege.

Evenimentul Zilei

· Alte știri de la Adriana Tomasevici

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Vanghelie, furt intelectual cu recidiva | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii