Sâmbătă, 09 Aprilie 2005 - 10:53 AM Aleg.RO: Videanu a început să colectioneze functii

Publicat de: A.M. Press

azi Lucrările Adunării Generale a Asociatiei Municipiilor din România s-au încheiat cu alegerea membrilor Comitetului Director si a noului presedinte al asociatiei. Din cei 15 membri, alesi prin vot secret, fac parte primarii din Iasi, Suceava, Baia Mare, Deva, Giurgiu, Oradea, Alba Iulia, Tulcea, Târgu Mures, Sf. Gheorghe, Ploiesti, Pitesti si Craiova, primarul sectorului 1 Bucuresti si primarul general al Capitalei. Ca membri supleanti au fost alesi primarii oraselor Resita, Botosani, Zalău, Medgidia, Satu Mare, Mangalia si Făgăras.
În functia de presedinte al Asociatiei Municipiilor din România a fost ales, cu unanimitate de voturi, Adriean Videanu, primarul general al Capitalei, acesta înlocuindu-l în functie pe primarul Ploiestilor, Emil Calotă. În functia de prim-vicepresedinte a fost ales Cristian Anghel, primarul municipiului Baia Mare, iar ca vicepresedinti, Tudor Pendiuc (Pitesti), Gheorghe Almos (Sf. Gheorghe), Dorin Florea (Târgu Mures) si Petru Filip (Oradea). În functia de secretar general al Asociatiei a fost desemnat primarul sectorului 1, Andrei Chiliman.
Potrivit statutului AMR, Comitetul Director va avea un mandat de doi ani.

· Azi
Azi

· Alte știri de la A.M. Press

Azi: Cea mai citită știre din sursa Azi:

Videanu a început să colectioneze functii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii