Vineri, 17 Octombrie 2008 - 05:44 AM Aleg.RO: Legea lustratiei, pasata viitorului Legislativ

romanialibera » Deputatii si-au anuntat deja plecarea in teritoriu, iar senatorii le vor urma exemplul, in vreme ce mai mult de doua treimi din proiectele de lege considerate prioritati de catre Guvern zac in Parlament . Aceeasi soarta o au si alte propuneri delicate, precum Legea lustratiei.Dupa ce au ingramadit in doua sedinte, dintre care una comuna, sute de proiecte de legi, pe care le-au aprobat sau respins pe banda rulanta, "alesii" au plecat linistiti in teritoriu pentru a se dedica luptei electorale. Mai precauti, senatorii au lasat a se intelege ca vor mai lucra, totusi, doua zile pe saptamana, in vreme ce deputatii au anuntat, fara jena, ca-si iau liber pentru ca ar fi epuizat, chipurile, ordinea de zi. De fapt, s-a vorbit inca de la inceputul sesiunii ca "alesii" vor sa traga obloanele Parlamentului incepand cu 15 octombrie, chiar daca oficial campania debuteaza de abia peste doua saptamani. In tot acest timp, zac in sertare legi importante, fie ca sunt considerate de Executiv prioritati, fie ca sunt asteptate si cerute de societatea civila.Pe lista de prioritati legislative transmisa de Guvern pentru cea de-a doua sesiune parlamentara a anului 2008 figureaza 47 de proiecte acoperind toate domeniile: de la Codul fiscal la alocatii pentru copii si ajutoare de incalzire, de la patronate la reforma in domeniul sanatatii. S-or fi gandit probabil "alesii" ca multe din actele asupra carora ar trebui sa se pronunte sunt ordonante, aflate deci deja in vigoare, asa ca nu ar fi nici o graba pentru ei. Din cele 47 de prioritati, doar 15 au ajuns sa fie adoptate, aflandu-se la promulgare sau publicate in Monitorul Oficial. Cu alte cuvinte, mai putin de o treime! Merita a fi amintite, pe de alta parte, cazurile unor proiecte care stau la comisii inca din decembrie 2007. In aceasta categorie intra Ordonanta de Urgenta nr. 106/2007 pentru modificarea si completarea Codului fiscal sau Ordonanta nr. 43/2007 privind introducerea pe piata a organismelor modificate genetic.Recordul de vechime il detin insa alte doua proiecte: Statutul minoritatilor nationale si Legea lustratiei. Primul se afla in Parlament din mai 2005, iar din octombrie 2005 se afla la comisiile din Camera Deputatilor. Al doilea a intrat in procedura legislativa in iunie 2005, a fost adoptat de Senat si zace in Camera Deputatilor din aprilie 2006. Aceasta, desi mai multe organizatii apartinand societatii civile au cerut insistent adoptarea Legii lustratiei, astfel incat ea sa se aplice incepand cu alegerile din 30 noiembrie, iar presedintele deputatilor, Bogdan Olteanu, a declarat ca doreste dezbaterea si adoptarea de urgenta a proiectului. Cu un strat gros de praf mai sunt si legile sigurantei nationale sau proiectul privind acordarea unui laptop fiecarui elev si cadru didactic din Romania.» Cat incaseaza un parlamentar, chiar daca este in campanieUn senator sau deputat fara functii in comisii, grupuri parlamentare sau ierarhia Camerei din care face parte are dreptul la o indemnizatie lunara bruta de 6.994 lei si la o suma forfetara de 10.491 lei, tot pe luna. Cu alte cuvinte, circa 4.700 euro pe luna! Din suma forfetara, "alesii" ar trebui sa asigure buna functionare a cabinetului din teritoriu. La fix pentru desfasurarea campaniei electorale, mai ales ca au la dispozitie si masini, carburanti, calculatoare, telefoane si secretare. Toate platite de la buget, dar pentru ca ei sa-si indeplineasca activitatea parlamentara, si nu pentru campania electorala!

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Legea lustratiei, pasata viitorului Legislativ | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii