Miercuri, 22 Octombrie 2008 - 05:51 AM Aleg.RO: Băsescu își asumă strategia de modernizare a educației

AMOS News Președintele României, Traian Băsescu, a decis să își asume Strategia de modernizare a educației intitulată Educație și Cercetare pentru Societatea Cunoașterii, se arată într-un comunicat remis AMOS News de Administrația Presidențială.

Strategia a fost redactată de către președintele Comisiei Prezidențiale pentru Analiza și Elaborarea Politicilor din domeniile educației și cercetării, prof. Mircea Miclea, pe baza propunerilor primite din partea mai multor semnatari ai Pactului Național pentru Educație: este vorba despre trei federații sindicale de profil, trei partide politice parlamentare și opt asociații, care au răspuns solicitării de a participa la crearea strategiei.

Strategia cuprinde măsuri concrete și termene de realizare a modernizării sistemului de învățământ, atât la nivel preuniversitar, cât și la nivel superior și în cercetare. Strategia este supusă dezbaterii publice, spre amendare și îmbunătățire. Ea poate fi consultată pe site-ul Administrației Prezidențiale, unde pot fi, de asemenea, accesate contribuțiile organizațiilor menționate mai sus.

Documentul propus spre dezbatere integrează principiile de bază cuprinse în Pactul Național pentru Educație încheiat în primăvara acestui an de partidele parlamentare și peste 20 de organizații ale societății civile, sindicate, asociații, ONG-uri, Pact bazat la rândul său pe Raportul România educației, România cercetării prezentat în vara anului trecut.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Băsescu își asumă strategia de modernizare a educației | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii