Joi, 23 Octombrie 2008 - 06:13 AM Aleg.RO: Comandament de deszăpezire la Primăria Sectorului 1

AMOS News Peste 100 de utilaje și 600 de muncitori sunt pregătiți să intervină, 24 de ore din 24, pentru a deszăpezi și a preveni efectele înghețului pe toate cele o mie de străzi din Sectorul 1, informează un comunicat remis AMOS News.

Miercuri, 22 octombrie 2008, Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, a convocat șefii Poliției Rutiere, Jandarmeriei, Poliției Comunitare, Romprest și Administrației Domeniului Public într-un Comandament de Deszăpezire, pentru a discuta strategia de deszăpezire în sezonul rece 2008-2009.

„Fiecărui director participant la întâlnire i-au fost repartizate sarcinile pentru sezonul rece, tocmai pentru a elimina des-întâlnitul termen „luat prin surprindere”. Toată lumea are la dispoziție un termen extrem de generos pentru a pregăti intervenția în caz de ninsoare”, a declarat primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman.

Începând din acest an, peste 100 de utilaje și 600 de muncitori sunt pregătiți să intervină pentru a deszăpezi și a preveni efectele înghețului pe toate cele o mie de străzi din Sectorul 1.

Potrivit strategiei de deszăpezire, în Sectorul 1 se va interveni cu prioritate pentru îndepărtarea  zăpezii de pe bulevardele principale (pe care circulă mijloace de transport în comun) și de pe arterele secundare, pe care sunt situate obiective sociale: școli, spitale, grădinițe, sedii de poliție și pompieri.

Pentru a ușura operațiunea de deszăpezire, Poliția Rutieră va acorda asistență echipelor de intervenție. În caz de ninsoare puternică, Poliția Rutieră va închide arterele afectate de ninsoare și va interzice circulația pe timpul nopții a autovehiculelor pentru a facilita intervenția utilajelor de deszăpezire.

De asemenea, mașinile parcate neregulamentar care blochează operațiunea de deszăpezire vor fi ridicate.

Imediat ce începe ninsoarea, utilajele de deszăpezire vor interveni simultan în cele 11 cartiere din Sectorul 1: Băneasa, Bucureștii Noi- Chitila- Dămăroaia, Pajura, Gara de Nord-Nicolae Titulescu, Dorobanți-Floreasca, Calea Griviței, 1 Mai-Domenii, Aviatorilor, Aviației, Zona Centrală, Străulești – Vatra Nouă.

În fiecare din aceste zone va fi amenajat un punct fix de intervenție rapidă format dintr-un utilaj mare și unul mic, care vor fi pregătite să deszăpezească de urgență arterele din cartierele unde sunt repartizate.

Potrivit contractului dintre Primăria Sectorului 1 și Romprest, această societate va deszăpezi toate cele peste 1.000 de străzi din Sectorul 1.

Sezonul rece începe la data 15 noiembrie 2008 și se va încheia la data de 15 aprilie 2009. În toată această perioadă Romprest, societatea care asigură serviciul de deszăpezire în Sectorul 1 și Administrația Domeniului Public vor asigura permanența și vor aplica Strategia Generală de Deszăpezire, aprobată de Consiliul Local Sector 1.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Comandament de deszăpezire la Primăria Sectorului 1 | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii