Marți, 25 Noiembrie 2008 - 04:57 AM Aleg.RO: Basescu: Nu voi numi un premier independent

curentul Intr-o conferinta de presa tinuta la Palatul Cotroceni, presedintele Traian Basescu a desfasurat probabil cea mai putin politizata manifestare de acest fel din mandatul sau prezidential, concentrandu-se in schimb pe criza economica ce incepe sa fie resimtita si in Romania . Seful statului a facut analiza situatiei economice a tarii, pe care a observat-o in cursul vizitelor facute in ultimele saptamani si si-a prezentat propunerile pentru evitarea sau limitarea efectelor crizei financiare, remarcabil insa, fara a critica direct guvernul Tariceanu. De altfel singura informatie politica furnizata de presedinte a fost aceea ca nu va numi un premier independent de partidele politice existente. "Finantarea e esentiala"Presedintele a tinut sa transmita un semnal pozitiv pietelor, exact pe fondul zvonurilor ca Romania va intra in recesiune economica anul viitor. "Nu e adevarat ca se vor prabusi investitiile". "Oamenii din marile societati nu si-au oprit investitiile", a spus Basescu, care a tinut sa sugereze pe tot parcursul conferintei ca Romania poate face fata foarte bine situatiei economice dificile, insa doar cu ajutorul unei politici guvernamentale foarte atente.Bine inarmat cu informatii economice despre marile societati pe care le-a vizitat si despre situatia economiei, Basescu a exprimat si cateva opinii referitoare la masurile care ar trebui luate de guvern. "Finantarea este esentiala", a spus acesta. Spre exemplu, banca EXIMBANK ar trebui capitalizata de catre guvern pentru a finanta productia, afectata grav de lipsa lichiditatilor. Totusi, Basescu a precizat ca vizitele sale nu sunt parte a campaniei electorale, ci sunt menite sa pregateasca viitorului guvern un portofoliu de informatii pentru rezolvarea crizei.Nu va numi un tehnocratIntrebat daca pregateste numirea unui prim-ministru tehnocrat, seful statului a negat acest lucru, considerand ca rezolvarea actualei crize economice nu poate fi pusa in spatele unui tehnocrat. Voi discuta cu viitorul premier continuarea reformelor", spusese anterior Traian Basescu, care a evitat, insa, sa cada in capcana intrebarilor ziaristilor, care doreau sa-l descoase in legatura cu persoana pe care o va alege. Totusi, un indiciu tot i-a scapat, intentionat sau nu, presedintelui, care a spus ca doreste un guvern cu program de dreapta, sugerand, astfel, ca sunt sanse mari sa excluda PSD-ul. "Ne trebuie un guvern eficient si o administratie eficienta", a fost ideea pe care a vehiculat-o presedintele de-a lungul interviului, fara a politiza insa prea mult problema. Views: 40Comments (1)

Curentul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Basescu: Nu voi numi un premier independent | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii