Marți, 16 Decembrie 2008 - 05:50 AM Aleg.RO: Emil Boc, cel mai tanar premier de dupa 1990

curierulnational Emil Boc, cel mai tanar premier de dupa 1990Emil Boc, desemnat de presedintele Traian Basescu ca nou premier însarcinat cu formarea Guvernului, ar putea deveni, daca va fi învestit de Parlament, cel mai tânar premier, la doar 42 de ani si dupa doar opt ani de politica . Cunoscut ca un sustinator al presedintelui Traian Basescu, Emil Boc este primarul municipiului Cluj-Napoca si presedinte al PD-L, potrivit NewsIn. Nascut la 6 iunie 1966, în localitatea Rachitele din judetul Cluj, a absolvit Facultatea de Istorie si Filosofie (1991) si cea de Drept (1995) din Cluj-Napoca, obtinând titlul de Doctor în stiinte politice si filosofie politica în 2000. Este avocat în Baroul Cluj din 1996. S-a afirmat în zona universitara, în prezent fiind conferentiar universitar la Facultatea de Stiinte Politice si Administratie Publica si la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii clujene. Este membru al Asociatiei Americane de Stiinte Politice si al Societatii Române de Stiinte Politice. Dupa alegerea sa ca deputat în 2000, în circumscriptia electorala nr. 13 Cluj, Emil Boc a fost, în perioada guvernarii PSD, 2001-2004,  unul dintre deputatii cei mai activi si principalii critici ai social-democratilor. În ultimul an al legislaturii, proiectele legislative initiate si promovate de el, alaturi de alti colegi democrati, au devenit legi, printre acestea aflându-se cea a alegerilor autoritatilor administratiei publice locale, a Camerei si Senatului sau a presedintelui României. Dupa ce a câstigat Primaria Cluj-Napoca, Boc a renuntat la mandatul de deputat, în iulie 2004. Consacrarea politica a venit dupa preluarea mandatului de presedinte al PD, dupa ce Traian Basescu a devenit seful statului în urma alegerilor din 2004. În perioada 2004-2005, a fost presedinte interimar al PD, pâna la alegerea sa în iunie 2005 ca presedinte al democratilor.Potrivit declaratiei de avere publicate pe site-ul Primariei Cluj-Napoca din 13 iunie 2008, Boc are un apartament si un autoturism Peugeot achizitionat în leasing. El a vândut în martie 2007 Dacia Solenza pe care o avea contra sumei de 4.500 euro. Are sase depozite deschise în perioada 1998-2008 în valoare totala de 163.000 RON, 11.000 euro si 2.449 dolari la BCR, Banca Transilvania, BRD, Bancpost, ING. Detine si un card la BCR, ING si Bancpost în valoare de 36.000 de RON. În 2007 a încasat un salariu de 68.871 RON de la Primaria Cluj-Napoca si 45.519 RON de la Universitatea Babes-Bolyai. Sotia sa, Oana Boc, a încasat suma de 17.297 RON de la aceeasi Universitate.Acuzat de presiuni asupra mass-media localeNumele sau a fost legat de cazul "Gazeta", dupa ce, în 10 iulie 2006, a fost  acuzat de deputatul PSD Victor Ponta ca ar fi recurs la presiuni politice pentru ca primarul pedist din Râmnicu Vâlcea, Mircea Gutau, acuzat de luare de mita, sa fie cercetat în libertate de DNA. Ponta a sustinut ca a fost întârziata deliberat luarea unei decizii de catre Justitie în privinta primarului astfel încât viceprimarul din localitate, implicat si el în acest caz, sa-si asume singur responsabilitatea. În replica, Boc i-a cerut lui Ponta sa retracteze afirmatiile facute, în caz contrar îl va da în judecata. Câteva luni mai târziu, în 11 iulie 2006, Boc a anuntat ca îl va da în judecata pe Ponta din cauza declaratiilor referitoare la arestarea viceprimarului PD din Rm. Vâlcea. Boc a spus ca va cere daune morale pentru prejudicierea imaginii publice, în valoare de un miliard de lei vechi, pe care îi va utiliza în scopuri caritabile. Dupa arestarea preventiva a lui Gutau, în iulie 2006, Boc declara ca acesta va fi exclus din PD. Dupa o jumatate de an, Boc a fost audiat în ianuarie 2007 ca martor în dosarul deschis membrilor trustului media "Gazeta" din Cluj, trimisi în judecata pentru santaj si asociere la un grup infractional. În acest dosar, numele lui Boc apare fie pomenit de alte persoane, fie în transcrierea unei convorbiri telefonice între primarul de la Cluj si presedintele trustului, Liviu Man.

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Emil Boc, cel mai tanar premier de dupa 1990 | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.67788195610046 seconds.