Sâmbătă, 09 Mai 2009 - 04:56 AM Aleg.RO: Primarul Pitestiului, audiat la DNA

jurnalulnational Tudor Pendiuc, primarul Pitestiului, a fost audiat ieri, la DNA Pitesti, timp de peste o ora de procurorii anticoruptie . La iesirea de la audieri, el a afirmat ca a dat o declaratie în calitate de martor, pentru a lamuri "câteva aspecte", fara a preciza însa despre ce dosar e vorba. Întrebat de jurnalisti daca este vorba despre dosarul în cazul coruptiei din arbitraj, primarul a ridicat din umeri si a spus ca "sunt aspecte care nu pot fi spuse, fiind o ancheta în curs". "Ma mira ca am fost chemat si nu mi s-a spus daca voi mai fi chemat", a afirmat Pendiuc, precizând ca a fost audiat în calitate de martor.Tot ieri, la DNA Pitesti a fost audiat si Ilie Penescu, fratele lui Cornel Penescu, finantatorul clubului FC Arges. Acesta a iesit de la audieri dupa mai putin de o jumatate de ora, fara a face declaratii jurnalistilor.Fratii Cornel si Ilie Penescu detin împreuna mai multe firme, printre care societatea Pic, cei doi având cote egale de actiuni. De asemenea, cei doi sunt asociati si la firmele Muntenia Aliment SRL, Service Taxi Pitesti SA, Arges News SRL, Pic Distrib, Leasing Pic, Muntenia Security SRL. Cornel Penescu a fost arestat preventiv, în 14 aprilie, alaturi de presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Gheorghe Constantin, directorul general al hypermarketului Pic, Liviu Facaleata, precum si fostul director al OPC Arges Cristian Libertatu. Cornel Penescu si Liviu Facaleata sunt acuzati de dare de mita, iar Gheorghe Constantin si Cristian Libertatu de luare de mita. Ulterior, în dosarul coruptiei din arbitraj au fost arestati preventiv si arbitrii Marcel Savaniu, Sorin Corpodean si Aurelian Bogaciu, precum si vicepresedintele autosuspendat al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Marcel Lica.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Primarul Pitestiului, audiat la DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii