Marți, 26 Mai 2009 - 05:57 AM Aleg.RO: Deputatul PSD Mugurel Surupaceanu deferit justitiei

ziua DNA l-a trimis in judecata pe deputatul PSD Mugurel Surupaceanu, pentru spalare de bani . Alaturi de acesta a fost deferit justitiei si Dumitru Cristea, fost director general al Complexului Energetic Turceni, pentru achizitionarea, de catre societate, la un pret supraevaluat, a unui utilaj nefolositor In acelasi dosar, au mai fost trimisi in judecata Silvica Boiangiu, director al Directiei Investitii la CE Turceni, Viorel Ioan Vasile, fost director al Directiei Comerciale a SC Complexul Energetic Turceni SA, in sarcina carora s-a retinut infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice si Sorin Busan, pentru infractiunile de spalare a banilor si complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice, precizeaza DNA. In cursul anului 2007, Mugurel Surupaceanu, detinand controlul asupra societatii comerciale Voron Trans SRL, prin inter­mediul lui Sorin Busan, impus ca administrator, a realizat o intelegere cu Dumitru Cristea pentru vanzarea, prin aceasta societate, a unui utilaj terasier multifunctional (tractor forestier) catre S.C. Complexul Energetic Turceni SA, potrivit rechizitoriului. Suma de 836.570 lei pe care complexul energetic a platit-o la final pentru cumpararea acestui utilaj a fost de patru ori mai mare decat pretul de import, inclusiv taxele si comisioanele, se arata in comunicatul DNA. Din aceasta suma, 586.570,04 lei au fost transferati in contul S.C. Tutto Mobili S.R.L., societate controlata tot de Surupaceanu Mugurel prin interpusi, arata anchetatorii. Procurorii au retinut ca Voron Trans SRL nu avea ca obiect de activitate comer­cializarea de utilaje similare, nu avea experienta necesara, nu avea angajati, iar in cursul anului 2006 a realizat o cifra de afaceri de 25 de ori mai mica decat suma pe care avea sa o obtina prin vanzarea catre complexul energetic a utilajului. Dosarul a fost inaintat la Inalta Curte de Casatie si Justitie. In 2008, Mugurel Surupaceanu a dobandit calitatea de deputat in Parlamentul Romaniei. (M.G.)

Ziua

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Deputatul PSD Mugurel Surupaceanu deferit justitiei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii