Luni, 31 August 2009 - 05:38 AM Aleg.RO: Antonescu: Daca dezvaluirile lui Rosca Stanescu sunt adevarate, Basescu ar trebui sa demisioneze

romanialibera Presedintele PNL Crin Antonescu a declarat duminica, intr-o conferinta de presa la Piatra Neamt, ca presedintele Basescu ar trebui sa demisioneze daca dezvaluirile jurnalistului Sorin Rosca Stanescu despre afacerile familiei sale sunt adevarate - relateaza agentia NewsIn ."Eu n-am asumat nicio secunda nicio acuzatie care s-a facut, nici la adresa lui Mircea Basescu, nici a lui Traian Basescu, am spus doar ca astept de la presedintele Romaniei sa ne spuna clar deocamdata: <>. Asta mi se pare normal sa spuna, daca e asa. Sau daca nu e asa, normal ar fi sa demisioneze", a declarat Antonescu.Presedintele Traian Basescu a declarat sambata, la Bailesti, Dolj, ca va da un raspuns, legat de scandalul in care a aparut numele fratelui sau, intr-o declaratie publica, atunci cand va avea "o explicatie", transmite corespondentul NewsIn."Nu raspund in strada. Am promis ca voi face o declaratie publica cand voi avea o explicatie", a spus Basescu. "Eu fac declaratii romanilor. Deci, sa ne intelegem. Am promis ca voi face o declaratie publica. Am obligatia sa am o explicatie fata de romani, dar la momentul potrivit", a adaugat seful statului, dupa ce a fost intrebat daca evita sa faca declaratii in teritoriu pe acest subiect si prefera sa le faca la Bucuresti.Administratia Prezidentiala a transmis, joi, precizari pe tema "speculatiilor privind transporturi ilegale de armament si legaturi cu organizatii teroriste", potrivit carora unii politicieni si persoane asociate acestora "desfasoara o campanie de discreditare sistematica a unor institutii ale statului"."Presedintele Traian Basescu ii asigura pe romani ca institutiile statului au capacitatea de a gestiona problemele care tin de siguranta nationala. Presedintele Romaniei a fost informat de institutiile statului cu privire la speculatiile fara legatura cu realitatea lansate in aceste zile", se mai precizeaza in comunicatul Administratiei Prezidentiale remis joi Agentiei NewsIn.In final, Presedintia anunta ca Traian Basescu va explica "la momentul oportun" ce se afla in spatele "manipularii politico-mediatice care vizeaza discreditarea statului".Fratele presedintelui, Mircea Basescu, a negat, luni, 24 august, printr-un comunicat, acuzatiile legate de implicarea sa in comertul cu explozibili, precizand, insa, ca activitatea de depozitare a containerelor cu marfa aflate in tranzit prin portul Constanta se face sub supravegherea vamii, singura care raspunde de continutul lor. "Nu sunt si nu am fost niciodata implicat in operatiuni de comert cu arme sau explozibili. Povestea insailata de ziaristul Sorin Rosca Stanescu nu are nici o legatura cu activitatea pe care eu o desfasor in portul Constanta, ca manager al unei societati comerciale", a sustinut fratele presedintelui.Jurnalistul Sorin Rosca Stanescu a scris, pe blogul personal, ca fratele presedintelui Romaniei ar fi participat la o operatiune ultrasecreta de trafic international cu mari cantitati de explozibil. Potrivit acestuia, cinci vapoare sosite din Thailanda au fost ancorate in portul Constanta. Operatiunea ar fi fost dirijata de Mircea Basescu, fratele presedintelui Romaniei. Incarcatura consta in substante explozive si munitie. SRS precizeaza ca nu cunoaste cantitatea exacta de substante explozive care a fost transportata din Tailanda.Destinatia finala, conform contractului incheiat de partea Tailandeza cu ROMARM S.A., apartinand Ministerului Industriilor, ar fi fost Unitatea Militara Babeni din judetul Valcea. Acolo, explozibilii si munitia ar fi fost reambalati, in loc sa fie distrusi. In scurt timp ar fi avut loc exportarea acestora, fiind utilizat drept intermediar si caraus firma S.C. ROMAGRO CEREAL SRL, sustine Rosca Stanescu. Jurnalistul precizeaza ca operatiunea s-ar fi realizat tot pe cale maritima, fiind asigurata din nou de Mircea Basescu.De altfel, Rosca Stanescu precizeaza ca nu stie care a fost suma totala a castigului realizat prin aceasta afacere. Totusi, Stanescu spune ca Interpol Belgia a transmis, la 21 ianuarie 2009, o adresa catre Ministerului Administratiei si Internelor, Centrului de Cooperare Politieneasca Internationala si Biroului National Interpol, prin care solicita investigarea lui Bakri Imad Abdul Reda, care este asociat al ROMAGRO CEREAL SRL Romania. Practic, Stanescu sustine ca  Bakri Imad Abdul Reda, alias Imad Kebir, actionar al ROMAGRO CEREAL - cu 70%, prin intermediul acestei societati, ar fi jucat un rol important in finantarea miscarii Hezbollah si in aprovizionarea cu arme a acesteia. Tot el ar fi principalul importator de arme si echipament militar al organizatiei teroriste UNITA din Angola, prin intermediul Republicii Democratice Congo.Jurnalistul mai afirma ca Traian Basescu ar fi fost informat de catre Directia Nationala Anticoruptie si SRI si a dispus incetarea oricaror actiuni si activitati desfasurate de Directia Generala de Informatii si Protectie Interna in acest caz. (NewsIn)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Antonescu: Daca dezvaluirile lui Rosca Stanescu sunt adevarate, Basescu ar trebui sa demisioneze | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.76543211936951 seconds.