Vineri, 04 Decembrie 2009 - 05:44 AM Aleg.RO: Primarul Capitalei face apel la bucuresteni sa dea dovada de echilibru la finalul campaniei

romanialibera Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, face apel la bucuresteni ca, la finalul campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale, sa dea dovada de echilibru, toleranta si respect reciproc, aratand ca optiunile fiecaruia trebuie respectate cu maturitate si intelepciune, relateaza agentia Mediafax ."Fac apel la cetatenii Bucurestiului ca, la finalul campaniei electorale, sa dam dovada de echilibru, toleranta si respect reciproc. Acum, la 20 de ani de la Revolutie, trebuie sa respectam optiunile fiecaruia dintre noi cu maturitate si intelepciune si sa demonstram ca suntem cu adevarat o capitala europeana. Cu totii avem nevoie sa asiguram un climat echilibrat pentru a continua procesul de reformare a Romaniei", spune Sorin Oprescu intr-un comunicat de joi al Primariei Capitalei.Cateva sute de persoane au participat, marti si miercuri seara, la manifestatii in Piata Universitatii, purtand steaguri decupate la mijloc si scandand lozinci precum "Jos comunistii", "Timisoara", dar si mesaje impotriva candidatului PSD la Presedintie, Mircea Geoana. La finalul manifestatiei de miercuri, participantii au spus ca se vor reuni, in acelasi loc, si joi seara.Primaria Capitalei a anuntat, miercuri, ca Asociatia Victimelor Mineriadelor din Romania (AVMR) are autorizatie pentru amplasarea unui cort in Piata Universitatii, in perioada 30 noiembrie-4 decembrie, intre orele 9.00 si 21.00, nu si pentru actiuni de protest.Potrivit municipalitatii, in cortul Asociatiei Victimelor Mineriadelor din Piata Universitatii pot fi prezente intre sase si opt persoane, membre ale organizatiei.Reprezentantii Primariei au sustinut asadar ca nicio forma de protest in Piata Universitatii nu este autorizata.Liderul AVMR, Viorel Ene, a declarat, miercuri dupa-amiaza, agentiei MEDIAFAX, ca scopul pentru care organizatia sa a cerut dreptul de a monta un cort in Piata Universitatii este acela de a imparti trecatorilor documente "impotriva comunismului"."Este vorba de o manifestare pentru democratie si anti-comunista", a spus Ene.Intrebat impotriva cui este indreptat, de fapt, protestul lor, Ene a raspuns: "Impotriva comunistilor ca Iliescu si Geoana".El a adaugat si faptul ca, fiind suprapusa campaniei electorale, manifestatia pentru care a cerut autorizatie are "o evidenta conotatie politica".Intrebat daca mitingul de marti seara de la Piata Universitatii a fost organizat in temeiul autorizatiei obtinute de AVMR, Ene a negat orice implicare, precizand chiar ca nici nu a participat la protest."Ieri (marti, n.r.) a fost ziua nationala si, desi aveam autorizatie sa stam la cortul nostru de la kilometrul zero, am ales sa nu facem protest chiar si in ziua nationala, astfel ca am mers la Universitate doar cateva ore, dupa care am plecat", a adaugat liderul AVMR.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Primarul Capitalei face apel la bucuresteni sa dea dovada de echilibru la finalul campaniei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii