Miercuri, 20 Aprilie 2005 - 07:52 AM Aleg.RO: Femeile presedintelui Basescu

Publicat de: Robert Turcescu

Cotidianul Traian Basescu a inteles ca societatea romaneasca are nevoie de implicarea femeilor in politica. In unele cazuri insa presedintele a mizat gresit. Traian Basescu este unul dintre putinii lideri de partid si, mai apoi, de stat care au inteles ca societatea romaneasca are nevoie de implicarea femeilor in politica. Prin urmare, actualul sef al statului a promovat femei in functii de conducere inca din perioada in care era doar ministru, cel mai cunoscut exemplu fiind cel al Ancai Boagiu, fosta detinatoare a portofoliului Transporturilor in anul 2000. Ca sef de partid, Traian Basescu a adus in luminile de pe scena publica doua figuri feminine, care au reusit, printr-o puternica mediatizare, sa patrunda in Parlament, pe listele Aliantei D.A.: Roberta Anastase si Lavinia Sandru. La Cotroceni, pe linga mereu prezentul „Pufulete“, alias Adriana Saftoiu, transformata din mina dreapta a candidatului Basescu in purtator de cuvint al Administratiei Prezidentiale, au rasarit in functii de consilieri de stat alte doua femei – Elena Udrea si Stana Anghelescu, sotiile unor foarte bogati oameni de afaceri. In fine, la recomandarea presedintelui Basescu, functia de prefect al Capitalei a fost ocupata tot de o femeie, Mioara Mantale.

Luni seara, la emisiunea 100%, de la „Realitatea TV“, i-am intins o capcana jurnalistica doamnei Elena Udrea. Consilierul de stat care conduce Cancelaria prezidentiala, avind respon-sabilitati enorme si de a caror buna indeplinire depinde, adeseori, succesul activitatilor prezidentiale, a gafat nepermis. Doamna Udrea n-a stiut ca Norve-gia este regat si ca nu este tara-membra a Uniunii Europene. Acest lucru s-a intimplat insa dupa aproape patruzeci si cinci de minute de emisiune live, in care consilierul de stat s-a enervat permanent, catalogind investigatia legata de declaratia sa de avere sau de legaturile de afaceri ale sotului, Dorin Cocos, cu personaje foarte apropiate de PSD precum Alexandru Bittner, Mihai Cuptor sau Adrian Petrache, ca fiind un demers jurnalistic tendentios ori fumat deja in „presa de cancan“. Am spus-o in timpul emisiunii, o repet si in aceste rinduri: emisiunea n-a iesit din tiparele obisnuite, doamna Udrea a iesit insa din tiparul cartii de vizita pe care scrie „Consilier de Stat la Presedintia Romaniei”, dovedind ca i s-a pus la dispozitie un scaun prea mare pentru un bagaj de cunostinte atit de mic.

Cazul Elena Udrea nu este singular. Ce s-a ales de tinara speranta Anca Boagiu? Dupa o cariera politica meteorica, fosta mare speranta a democratilor a esuat intr-o functie de conducere la o filiala PD de sector, de unde mai rasare, citeodata, prin paginile revistelor mondene. Ce stim despre Anca Boagiu este ca se marita ori ca s-a maritat deja cu un consilier municipal, Gabriel Pirvu. Despre activitatea politica a fostului ministru al Transporturilor nu stie nimeni nimic.

Vine la rind Roberta Anastase. In campania electorala de anul trecut era aproape omniprezenta. Talk show-uri, actiuni politice, promisiuni legate de initiative legislative. Doamna Anastase a ajuns deputat si a amutit. Dupa cum tacerea s-a asternut, de saptamini bune, si peste Prefectura Capitalei, condusa de impetuoasa Mioara Mantale. Doamna prefect a reusit sa atraga atentia presei doar cu un inedit, dar perfect inutil dialog intre ea si baietii de cartier. Cit despre consilierul prezidential Stana Anghelescu, cite stiti sau ati auzit dumneavoastra despre activitatea politica sau mai putin politica pe care o desfasoara aceasta doamna atitea stiu si eu.

Departe de mine gindul ca esecurile inregistrate pina acum in politica de aceste doamne ar trebui sa ne determine sa ne pierdem increderea in capacitatea femeilor de a se impune pe scena publica. Putem spune, cel mult, ca, in unele cazuri, presedintele Traian Basescu a mizat gresit pe capacitatea unora dintre aceste colaboratoare de a se adapta la mediul politic. Nu e exclus ca, in timp, Anca Boagiu, Roberta Anastase sau Mioara Mantale sa reuseasca sa se impuna in viata politica. Dar, deocamdata, este cit se poate de evident faptul ca, in afara Adrianei Saftoiu si a Laviniei Sandru, noul val feminin al politicii romanesti s-a spart inainte de a fi ajuns la mal.

· Cotidianul
Cotidianul

· Alte știri de la Robert Turcescu

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Femeile presedintelui Basescu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii