Luni, 21 Decembrie 2009 - 05:24 AM Aleg.RO: Propus pentru Educație, Funeriu a fost propulsat pe filiera Cotroceni

AMOS News Daniel-Petru Funeriu, nominalizat pentru fotoliul de ministru al
Educației, este vicepreședintele Comisiei Prezidențiale pentru Analiza
și Elaborarea Politicilor din Domeniul Educației și Cercetării din
România. El are un doctorat în chimie și o bogată experiență în
cercetare. Are și cetățenie franceză, vorbește limbile engleză,
franceză și germană, având și cunoștințe de japoneză.
Daniel-Petru Funeriu a absolvit, în 1994, European Higher Institute of Chemistry din Strasbourg, Franța, unde a obținut titlul de inginer în chimie, specializarea chimie organică. Între anii 1994 și 1995, a urmat un program de masterat în chimie organică și supramoleculară la Universitatea Louis Pasteur, tot din Strasbourg. În perioada 1995-1999, și-a definitivat studiile de doctorat la aceeași universitate, concretizate cu teza de doctorat realizată sub îndrumarea profesorului J.-M. Lehn, laureat al premiului Nobel pentru chimie.Funeriu a fost asistent universitar la Universitatea Louis Pasteur din Strasbourg între anii 1995 și 1998, apoi conferențiar, din 1998 până în 1999, la College de France din Paris. A fondat, în 1994, Asociația Studenților Români din Strasbourg, pe care a și condus-o, între 1994 și 1998. În perioada 1999-2002, a fost cercetător științific la Scrips Research Institute din LaJolla, California, SUA, iar între 2005 și 2006, s-a numărat printre membrii Consiliului Director al Asociației Ad-Astra.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Propus pentru Educație, Funeriu a fost propulsat pe filiera Cotroceni | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.6072051525116 seconds.