Luni, 25 Ianuarie 2010 - 06:12 AM Aleg.RO: UDMR nu se duce la Adunarea Alesilor Locali din Secuime

curierulnational VIATA PARTIDELORUDMR nu se duce la Adunarea Alesilor Locali din SecuimeCristina ClopotPresedintele Uniunii, Marko Bela, a declarat, sâmbata, ca membrii partidului nu intentioneaza sa participe la Adunarea Alesilor Locali din Tinutul Secuiesc propusa de Consiliul National Secuiesc (CNS) pentru data de 12 martie . "Nu vom avea o actiune comuna cu CNS, n-am preconizat un eveniment organizat în comun cu aceasta asociatie civila. Nu m-am ocupat de aceasta propunere (...) nici nu vreau sa comentez proiectele lor, noi suntem o organizatie politica, responsabila, care avem o serie de obiective extrem de importante, prioritati  pentru perioada urmatoare, si CNS, cu tot respectul spun acest lucru, este o organizatie civila care, la fel, încearca sa organizeze anumite actiuni", a declarat, sâmbata, la Zagon, judetul Covasna, Marko Bela, citat de NewsIn. Totodata, el a sustinut ca nu stia despre hotarârea de convocare, pe 12 martie, a Comisiei Permanente a Adunarii Alesilor Locali din Tinutul Secuiesc pentru a fi discutat si aprobat un proiect de hotarâre privind declararea limbii maghiare drept limba oficiala în Tinutul Secuiesc. Vicepremierul Marko Bela, împreuna cu autoritatile judetene, primari si invitati au participat, sâmbata, în comuna Zagon, judetul Covasna, la comemorarea scriitorului Domokos Geza, presedintele fondator al UDMR. Anul trecut, la începutul lunii septembrie, reprezentantii UDMR si PCM au organizat doua adunari ale alesilor locali din Secuime, fiind adoptata o proclamatie pentru Tinutul Secuiesc si un memorandum pentru statutul special de administratie publica si dezvoltare a Tinutului Secuiesc. Au fost adoptate si hotarâri privind organizarea de referendumuri locale, simbolurile Tinutului Secuies, o hotarâre privind asocierea autoritatilor publice locale la nivelul scaunelor, institutionalizarea Adunarii Alesilor Locali din Tinutul Secuiesc si o hotarâre privind reprezentarea aspiratiei la autonomie a Tinutului Secuiesc în structurile Consiliului Europei si ale Uniunii Europene.

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

UDMR nu se duce la Adunarea Alesilor Locali din Secuime | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii