Vineri, 26 Februarie 2010 - 06:16 AM Aleg.RO: Ponta spune ca plecarile din PSD nu au afectat imaginea partidului

curierulnational Ponta spune ca plecarile din PSD nu au afectat imaginea partidului”Pe drumul opozitiei merg doar cei puternici”Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat ieri, în conferinta de presa la Tg . Jiu, ca recentele plecari din partid ale unor parlamentari nu au adus niciun prejudiciu de imagine partidului potrivit NewsIn.Ponta a mai spus ca daca nu ar fi fost ales presedinte al PSD, el nu ar fi plecat din partid, cum au facut altii. "Pe drumul opozitiei merg doar cei puternici, ceilalti merg la putere, dar tocmai alaturi de cei puternici vom putea câstiga aceasta batalie. Nu-mi pare bine când pleaca un deputat, un senator, dar pentru mine durerea cea mare si pericolul cel mai mare pentru PSD este plecarea unor primari, ori lucrul asta nu s-a întâmplat si nu se va întâmpla. Vreau sa va spun un singur lucru, în primul rând ma asteptam la asta, orice partid care pierde puterea, sufera de acest gen de migrare în special a parlamentarilor. Cam toate partidele, când s-a facut o asa schimbare importanta, au trecut prin acest fenomen. Nu-mi pare bine ca pleaca vreun parlamentar sau altul, dar nici nu cred ca e sfârsitul partidului, nu se sfârseste partidul cu plecarea nimanui", a spus Ponta.Liderul PSD a apreciat ca din PNL vor pleca parlamentari. "O sa iesim mai întariti din criza asta, mai ales o sa înteleaga toata lumea ca puterea practica acest tip de strategie, o sa vedeti ca o va practica si în cazul PNL, pentru ca nu sunt în stare sa guverneze singuri si au aceasta anticamera a PSD, numita independenti. Încearca sa treaca pe toata lumea prin anticamera, îsi obtin sprijinul prin migrare politica, motiv pentru care acest sprijin este imoral la adresa alegatorilor. Daca nu as fi fost ales presedinte, eu as fi ramas tot în PSD, m-as fi batut în continuare pentru PSD. Trebuie sa redevenim vocea opozitiei pentru ca suntem singurul partid de stânga reprezentat în Parlament. Cred ca problema tarii, în primul rând, si noi de asta o sa ne ocupam, este modul dezastruos în care îsi desfasoara Guvernul activitatea si cred ca simtim toti lucrul asta, de aceea este de datoria noastra sa construim alternativa, un proiect social-democrat", a mai declarat Victor Ponta. Declaratia lui Ponta a venit dupa ce, de la Congresul extraordinar din 20 februarie, mai multi parlamentari PSD au demisionat si s-au alaturat grupurilor de independenti din cele doua Camere, printre acestia numarându-se senatorii Cristian Diaconescu si Serban Mihailescu si deputatii Culita Tarâta si Ioan Munteanu.Ponta a participat joi, la Tg. Jiu, la o întâlnire cu membrii organizatiei Gorj a partidului, dupa care, în cursul serii, va participa la o întâlnire cu reprezentantii PSD Mehedinti.Sondaj IRES: Ponta e capabil sa conduca PSD spre câstigarea alegerilorPotrivit unui sondaj IRES, institutul de cercetari sociologice fondat de Vasile Dâncu, peste jumatate din cetatenii interogati cred ca PSD se va relansa dupa alegerea lui Victor Ponta în fruntea partidului, în timp ce 40% cred ca noul presedinte e capabil sa conduca PSD spre câstigarea alegerilor.Un sondaj al Institutului Român pentru Evaluare si Strategie (IRES), dat publicitatii prin intermediul blogului celui care conduce institutul, sociologul Vasile Dâncu, indica gradul de interes pe care l-a înregistrat congresul PSD de sâmbata trecuta, precum si încrederea de care se bucura noul lider al formatiunii, Victor Ponta. Astfel, 87 la suta din cei intervievati au auzit de Congresul PSD, iar 85 la suta sustin ca au vazut imagini de la Congres la televizor. Din totalul subiectilor, 91 la suta sunt la curent ca Victor Ponta a fost ales presedinte al PSD. Sondajul înregistreaza faptul ca 40 de procente din cei intervievati considera ca Ponta va reusi sa conduca partidul spre câstigarea alegerilor, alti 35 la suta vad ca "posibil" un asemenea scenariu, în timp ce 17 la suta se arata sceptici, iar 8% nu stiu. De asemenea, 57 la suta dintre subiecti considera ca PSD se va relansa dupa Congres, 16 la suta cred ca formatiunea va stagna, iar 15 la suta ca va pierde din influenta publica. Mai mult chiar, întrebati daca pe viitor intentioneaza sa voteze PSD, 27 la suta din subiecti raspund afirmativ, 32 la suta admit ca "este posibil", în timp ce 34 la suta spun ca nu vor vota cu social-democratii.

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Ponta spune ca plecarile din PSD nu au afectat imaginea partidului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii