Vineri, 23 Aprilie 2010 - 05:46 AM Aleg.RO: Boc cere unda verde de la Legislativ pentru a putea rectifica bugetul, în vacanta parlamentara. Ce mai vrea Guvernul sa reglementeze cand deputatii sunt în concediu

Gândul Boc cere unda verde de la Legislativ pentru a putea rectifica bugetul, în vacanta parlamentara . Ce mai vrea Guvernul sa reglementeze cand deputatii sunt în concediu /// foto: OCTAV GANEA / MEDIAFAX FOTO

Cabinetul Boc va solicita acordul Legislativului pentru a adopta, în perioada vacantei parlamentare din intervalul iulie-august 2010, o ordonanta pentru rectificarea bugetului de stat si a bugetului asigurarilor sociale de stat. Intentia Guvernului de a rectifica bugetul în perioada vacantei parlamentare este prevazuta în proiectul de lege prin care Executivul solicita Parlamentului sa fie abilitat pentru a emite ordonante în diferite domenii si care a fost publicat, joi, pe site-ul Departamentului pentru Relatia cu Parlamentul (DRP).

Proiectul de lege survine în contextil în care, din aceasta saptamana, a intrat în vigoare Legea responsabilitatii fiscale, care prevede, printre altele, ca într-un an bugetar nu pot fi aprobate mai mult de doua rectificari bugetare si acestea nu pot fi promovate în primele sase luni ale anului.

Se pregateste îmbunatatirea "comercializarii marfurilor în regim duty-free"

Printre sectoarele pe care Cabinetul Boc doreste sa le reglementeze pe timp de vacanta parlamentara se mai numara "organizarea si functionarea controlului financiar si a Garzii financiare" si "îmbunatatirea activitatii de comercializare a marfurilor în regim duty-free". De altfel, Guvernul se pregateste sa modificari la un act normativ privind valorificarea unor active bancare, dar si la o alta ordonanta de urgentaprivind stabilirea unor masuri de reorganizare a Autoritatii pentru Valorificarea Activelor Bancare prin comasarea prin absorbtie cu Autoritatea pentru Privatizare si Administrarea Participatiilor Statului.

Un alt punct important în legea de abilitarea Guvernului de a emite ordonante în timp ce parlamentarii sunt în concediu vizeaza "protectia sociala acordata persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate ca urmare a restructurarii si reorganizarii unor societati nationale, regii autonome, companii nationale si societati comerciale cu capital majoritar de stat".

Vor mai fi, de asemeni, aduse noi modificari la Codul Fiscal si la Codul de procedura fiscala.

Vara va mai aduce schimbari în alte patru domenii

Prin aceeasi lege de abilitare, pe care Guvernul o va trimite spre aprobare Legislativului, Cabinetul Boc mai cere parlamentarilor sa-si dea acordul pentru ca ministrii sa poata opera modificari si în agricultura, transporturi, justitie si administratie publica si interne. Astfel, pe lista ordonantelor pe care Executivul intentioneaza sa le adopte se mai numara acte normative privind instituirea unei scheme de ajutor de stat temporara privind asigurarea accesului la finantare în agricultura, reglementarea conditiilor de constatare si evaluare a pagubelor produse în agricultura de fenomene naturale care genereaza calamitati naturale pe areale restranse, pentru producatorii agricoli care nu au asigurate culturile agricole si animalele, dar si acordarea unui împrumut de 161,2 milioane lei pentru Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale.

Guvernul vrea sa modifice si sa completeze un act normativ care reglementeaza si calatoriile gratuite în interes de serviciu si în interes personal pe caile ferate romane si sa modifice o anexa din Legea 329/2009 privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, mai precis punctul referitor la Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc (IICCMER).

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Boc cere unda verde de la Legislativ pentru a putea rectifica bugetul, în vacanta parlamentara. Ce mai vrea Guvernul sa reglementeze cand deputatii sunt în concediu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii