Marți, 18 Mai 2010 - 05:53 AM Aleg.RO: Primarii vor dreptul de a se pensiona la 54 de ani

cronicaromana Vicepresedintele Asociatiei Comunelor din Romania (A .Co.R), Ioan Vasu, primar al comunei muresene Raciu, a declarat recent, pentru Agerpres, ca acest organism va initia o serie de proiecte de lege, inclusiv unul referitor la pensionarea primarilor la 54 de ani. “Nu pot fi de acord ca aceasta asociatie sa nu faca niciun proiect sau proiecte care sa devina lege. Avem si cazuri mai singulare ale unor colegi primari, care la 54-55 de ani, dupa trei mandate, nu au mai fost alesi si nu si-au mai gasit loc de munca, cum e cazul fostului primar din Nades sau al celui din Sarmasu. Nici macar la somaj nu avem dreptul. Trebuie sa facem un proiect de lege pe care sa il trimitem in Parlament ca, dupa 54 de ani (primarul care nu mai e reales - n.r.) sa poata fi pensionat, pentru ca este o greutate foarte mare”, a sustinut Vasu. El a spus ca propunerea va fi facuta in Consiliul Director al Asociatiei Comunelor din Romania, care se desfasoara vineri si sambata la Targu Mures. Vasu a aratat ca, in Consiliul Director al A.Co.R., vor fi dezbatute numeroase probleme de functionare si vor fi initiate unele proiecte de lege pentru reglementarea platii asistentilor personali sau privind obligativitatea prestarii de munca in folosul comunitatii in cazul neplatii unor amenzi contraventionale. Ioan Vasu a precizat ca membrii A.Co.R. nu doresc sa devina “razboinici”, ci doresc sa se implice in deciziile care se iau la nivel de guvern in privinta comunelor, dar si sa fie consultati atunci cand se dezbat proiecte de lege care privesc aceste entitati administrative.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Primarii vor dreptul de a se pensiona la 54 de ani | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.70931196212769 seconds.