Luni, 24 Mai 2010 - 05:46 AM Aleg.RO: Primarii fluiera a paguba cu bugetele goale. Fiscul a scos la licitatie autobuzele din Iasi si Targoviste

Gândul Edilul Iasiului, Gheorghe Nichita, nu are bani sa plateasca datoriile RATP si CET n Foto: Mediafax/Liviu Chirica

Pentru a acoperi gaura de la bugetul central, Fiscul a început sa execute autoritatile locale . Sunt scoase la licitatie autoturisme, autobuze, troleibuze, dar si motofierastraie

In încercarea de a mai acoperi datoriile autoritatilor locale catre bugetul statului, Fiscul a trecut la executarea silita a acestora. Numai anul trecut, bugetele locale au înregistrat un deficit de 2,33 miliarde de lei (554 milioane de euro), ceea ce reprezinta datoriile primariilor si consiliilor judetene atat catre stat cat si catre furnizori de utilitati sau firme private cu care au derulat contracte.

La aceasta suma se adauga si datoriile istorice pe care le au autoritatile locale. Recent, ministrul Administratiei, Vasile Blaga, spunea ca 75% dintre primarii nu-si pot plati din venituri proprii angajatii, ci sunt nevoite sa apeleze la bani de la Guvern. In aceste conditii, tot mai des, Directiile Generale ale Finantelor Publice din fiecare judet posteaza pe site-urile proprii anunturi privind organizarea unor licitatii avand ca obiect valorificarea unor bunuri apartinand societatilor subordonate primariilor, dupa ce le-au executat silit.

Numai saptamana trecuta au avut loc doua licitatii, la Iasi si la Targoviste, pentru vanzarea unor mijloace de transport în comun apartinand societatilor de transport public din cele doua orase.

La Iasi, Fiscul a scos la vanzare nu mai putin de 55 de autobuze si troleibuze apartinand Regiei Autonome de Transport Public (RATP). La prima vedere, ofertele erau adevarate chilipiruri, avand în vedere ca un autobuz Ikarus putea fi cumparat chiar si cu 3.436 de lei fara TVA (818 euro), iar cel mai scump troleibuz costa 5.292 de lei (1.260 de euro).

Preturile i-au atras pe doritori, astfel ca 33 de mijloace de transport - patru autobuze si 29 de troleibuze - au fost cumparate de o persoana fizica si doua firme, suma totala încasta de Fisc fiind de 185.000 de lei inclusiv TVA. "Este a cincea licitatie pe care o organizam. Autobuzele si troleibuzele erau uzate, asa ca au fost cumparate pentru fier vechi. Pentru celelalte, vom organiza o noua licitatie în termen de 30 de zile", a declarat pentru Gandul purtatorul de cuvant al DGFP Iasi, Maria Țaran. Ea a precizat ca, în total, datoriile regiei catre bugetul statului se ridica la aproape 100 milioane de lei.

Primariile n-au bani sa plateasca datoriile

Primarul Gheorghe Nichita recunoaste existenta datoriilor, dar spune ca nu are ce face. "Probleme sunt la toate regiile de transport, nu numai la Iasi. La noi datoriile sunt de 600-700 de miliarde de lei vechi. Conturile regiei sunt blocate de Fisc de patru-cinci ani. N-ai ce sa-i faci. Nu avem cum sa scapam de ele fara ajutorul Guvernului. E un cerc vicios. Eu, primaria, daca fac plati la RATP Iasi, RATP nu încaseaza nimic, totul ajunge la Fisc, din cauza datoriilor. Si astfel nici el nu-mi poate plati nimic", a declarat Nichita pentru Gandul. El a precizat ca ANAF a mai executat silit o statie de benzina a regiei.

Fiscul a mai scos la mezat si sase autoturisme Logan, o Solenza si un Cielo Executive, apartinand CET Iasi, alta societate aflata în subordinea Consiliului Local. Licitatiile vor avea loc saptamana aceasta, ..citeste mai departe în pagina urmatoare

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Primarii fluiera a paguba cu bugetele goale. Fiscul a scos la licitatie autobuzele din Iasi si Targoviste | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii