Vineri, 13 August 2010 - 06:20 AM Aleg.RO: Calian ii cere lui Tokes sa retracteze acuzele aduse tarii in privinta autonomiei Tinutului Secuiesc

Puterea Deputatul PDL Petru Calian a salutat decizia ONU de respingere "a cererii autonomiei teritoriale a populatiei maghiare din Transilvania" si i-a cerut public vicepresedintelui PE, Tokes Laszlo, sa retracteze toate afirmatiile si acuzele aduse Romaniei in privinta autonomiei Tinutului Secuiesc .

Calian a sustinut, intr-un comunicat de presa transmis joi, ca, in urma discutiilor purtate luni si marti la Geneva, Comitetul ONU pentru Eliminarea Discriminarii Rasiale "s-a pronuntat negativ privind autonomia Tinutului Secuiesc si a recomandat Romaniei adoptarea statutului minoritatilor nationale, proiect UDMR blocat in Parlament din 2005", transmite corespondentul MEDIAFAX.

"Deputatul Petru Calian saluta decizia Comitetului ONU de respingere a cererii autonomiei teritoriale a populatiei maghiare din Transilvania. Luand in considerare aceasta decizie, deputatul ii cere public domnului Laszlo Tokes sa retracteze toate afirmatiile si acuzele aduse Romaniei in privinta autonomiei Tinutului Secuiesc si a drepturilor minoritatilor", se arata in comunicat.

Potrivit lui Calian, decizia luata de ONU poate fi considerata "un act de dreptate" la adresa Romaniei, iar in acest fel nu se mai poate cere autonomia unui tinut de catre terte persoane sau organizatii "impinse de la spate de figuri politice mai mult sau mai putin implicate in problemele unei comunitati".

In ceea ce priveste Statutul minoritatilor nationale, deputatul PDL considera ca acesta poate fi dezbatut si adoptat chiar in regim de urgenta, cu respectarea Constitutiei Romaniei si a legilor in vigoare, fara a se crea dispute sociale si interetnice.

"In mod civilizat si democratic, Romania a reusit sa adopte legi cerute de organisme internationale si europene, iar adoptarea proiectului initiat de UDMR reprezinta un pas spre deschiderea Romaniei la viziunile internationale", a spus Calian.

Deputatul PDL Petru Calian a condamnat gestul a trei asociatii maghiare care au trimis la ONU un raport intitulat "Discriminarea maghiarilor din Romania", in care statul roman este acuzat de incalcarea drepturilor maghiarilor, si a adaugat ca acesta reprezinta "vocea inabusita a lui Laszlo Tokes".

Calian a sustinut, intr-un comunicat de presa transmis luni, ca raportul este "o jignire" la adresa statului roman si reprezinta "vocea inabusita a lui Laszlo Tokes si poate prea putin parerea maghiarilor din Romania".

In presa centrala a aparut, luni, informatia potrivit careia trei asociatii maghiare care au legaturi directe cu UDMR si Laszlo Tokes - Asociatia Pro Regio Siculorum, Comitetul de Initiativa Bolyai (CIB) si Consiliul National al Maghiarilor din Transilvania (CNMT) - au trimis la ONU un "Raport din umbra" intitulat "Discriminarea maghiarilor din Romania" in care acuza statul roman ca incalca drepturile maghiarilor si propune ca unica solutie autonomia teritoriala.

Raportul a fost analizat de Comitetul ONU pentru Eliminarea Discriminarii Rasiale (CEDR) care a organizat la Geneva cea de-a 77-a sesiune privind starea minoritatilor din 11 tari din intreaga lume.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Calian ii cere lui Tokes sa retracteze acuzele aduse tarii in privinta autonomiei Tinutului Secuiesc | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.58550786972046 seconds.