Marți, 14 Septembrie 2010 - 05:57 AM Aleg.RO: Traian Basescu: "Am convingerea ca impreuna vom reusi impreuna"

atac
traian basescu "Stiu ca vremurile pe care le traversam nu sunt deloc usoare, nici pentru militari, nici pentru civili . Dar mai stiu ca noi, românii, am mai trecut prin momente grele si le-am depasit, cu bine, de fiecare data. Am convingerea ca împreuna vom reusi. Trebuie sa ne pastram curajul si credinta pe care le are pompierul când pleaca de lânga sotie si copii pentru a-si face datoria sub drapel", se arata în mesajul transmis de presedintele Traian Basescu, luni, cu ocazia Zilei Pompierilor. Seful statului a mai apreciat ca pompierii au devenit "o autoritate cu sorginte si vocatie europeana, moderna, flexibila si eficienta, care, alaturi de celelalte institutii cu atributii în domeniu, realizeaza managementul situatiilor de urgenta". "Astazi, reprezentati o autoritate de baza a statului, având un rol decisiv pentru protectia si linistea cetatenilor si a comunitatilor. Împreuna cu structurile de descarcerare si prim-ajutor SMURD si cu cele de protectie civila, este necesar sa consolidati sistemul national de management al situatiilor de urgenta, orientându-l pro-activ catre nevoile de siguranta si în serviciul cetateanului", le-a mai transmis Basescu pompierilor. Liderul de la Cotroceni a aratat ca pentru ca pompierii sa-si faca pe deplin datoria au nevoie de o pregatire continua, o crestere a calitatii muncii, a profesionalismului si a capacitatii de actiune la interventii si în situatii de urgenta.

Atac

Azi: Cea mai citită știre din sursa Atac:

Traian Basescu: "Am convingerea ca impreuna vom reusi impreuna" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.52084708213806 seconds.