Marți, 21 Decembrie 2010 - 06:15 AM Aleg.RO: Guvernul plateste cu 190.000 de euro voturile a doua minoritati din Parlament

Cotidianul Cotidianul .ro v-a prezentat zilele trecute o prima analiza a modului cum guvernul Boc a alocat fonduri pentru reabilitari a unor unitati scolare. RTV a descoperit ca in Bucuresti s-au alocat 800.000 lei pentru doua gradinite care nu exista. Coincidenta, cele doua presupuse gradinite apartin unor minoritati nationale. Doua gradinite inexistente Conform Hotararii de Guvern nr. 1.269 din 13 decembrie 2010, publicata in Monitorul Oficial nr. 839 din 15 decembrie 2010, guvernul a alocat, printre altele, cate 400.000 lei pentru doua gradinite care pur si simplu NU exista fizic. Conform documentului guvernamental, una din gradinite "se numeste" RO.AS.IT. si se "afla" pe Strada Popa Tatu nr. 13, sector 1, Bucuresti. In dreptul ei se mentioneaza ca suma de 400.000 lei reprezinta "obiectiv de investitii". Cealalta alocare de 400.000 lei este pentru "constructie gradinita noua evreiasca", nu exista vreo adresa, singurul indiciu fiind acela ca se "afla" in sectorul 3 din Bucuresti. In ceea ce priveste natura lucrarilor, in HG apare insa cu totul altceva: "obiectiv de investitii si reabilitare". Este posibil ca si alte alocari sa fi fost indreptate spre obiective fictive. Cotidianul.ro a semnalat ca grosul sumelor alocate prin HG 1.269 - peste 80% - vizeaza unitati scolare din localitati conduse de primar PDL, iar acolo unde s-au dat sume frumoase si localitatilor conduse de primari PNL sau PSD, tot interesele PDL au contat. Este si cazul situatiei din sectorul 1 Bucuresti, care, dupa cum se stie, ii are primar pe liberalul Andrei Chiliman. Lucru confirmat de speta de fata. Voturile decisive ale lui Mircea Grosaru, rasplatite din plin Pentru cine nu stie, initialele RO.AS.IT. nu reprezinta altceva decat prescurtarea numelui Asociatia Italienilor din Romania, care este reprezentata in Camera Deputatilor de catre deputatul Mircea Grosaru. Reporterii RTV au fost la adresa din Str. Popa Tatu si au descoperit ca acolo se afla un imobil care a fost recent reabilitat, numai ca nu este vorba de o gradinita, ci de sediul asociatiei. Mai mult, s-a aflat de la sotia deputatului Grosaru ca nici nu este vorba de vreo investitie in vreo gradinita. Interlocutoarea celor de la RTV a mentionat vag ca stia doar de o actiune de "lobby" a deputatului Grosaru (mentionam ca in Romania lobby-ul nu este legiferat) la guvern pentru o scoala italiana, dar nu stia amanunte. Deputatul minoritatii italiene a fost, pana anul trecut, un apropiat al Opozitiei, mai precis al PNL, el figurand pana luna trecuta in scriptele PNL Suceava. In ultimele luni insa, Grosaru a votat 100% pe linia guvernului, in cateva randuri votul lui fiind decisiv in Comisia juridica, atunci cand PDL+UDMR+UNPR erau la egalitate cu PNL+PSD. Si au fost o serie de legi extrem de criticabile, dar care au trecut in comisie datorita lui Grosaru. Acesta a fost si motivul pentru care, dupa multe avertismente, filiala PNL Suceava l-a exclus din partid pe Mircea Grosaru. Gradinita evreiasca exista si nu necesita reabilitari Reporterii RTV au mai aflat ca nu exista vreun plan pentru construirea vreunei gradinite pentru minoritatea evreiasca din Bucuresti. La ora actuala exista in cadrul Centrului de Educatie Lauder o gradinita a comunitatii evreiesti si care se afla in stare foarte buna. Ramane un mister cum s-a ajuns sa fie alocata o suma mare de bani pentru un proiect inexistent. De mentionat ca si deputatul minoritatii evreiesti, Aurel Veiner, voteza 100% proiectele guvernului. Funeriu si seful Inspectoratului scolar se acuza reciproc Contactat de RTV, ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a raspunse in stilul sau caracteristic: "Toate lucrarile efectuate si neplatite au fost asumate de inspectorii generali. Daca exista erori, in mod evident, ele vor fi corectate cei care au gresit vor fi sanctionati". Avem deci o prima declaratie, care nu concorda nici cu ce apare in HG 1.269: ministrul spune ca este vorba de lucrari efectuate, dar neplatite, in timp ce in cazul "gradinitei" evreiesti este vorba de o constructie noua, iar in cazul celei italienesti, tot de o constructie, este adevarat, afirmatia ii apartine sotiei deputatului Grosaru. In ceea ce-l priveste pe Cristian Alexandrescu, inspectorul general, el spune negru pe alb: "Noi putem spune doar daca scoala exista. Intrebati-i pe cei de la minister si de la Guvern. Ei trebuie sa stie de unde au aparut scolile, cum au aparut. Pe lista nu exista cele doua unitati scolare". Aceasta declaratie ar trebui sa conduca la o ancheta in justitie, pentru a afla UNDE s-au dus de fapt banii respectivi. Pentru ca 800.000 lei, adica 190.000 de euro, nu este o suma totusi de neglijat. Iar o ancheta ar trebui sa vizeze si cat a costat recenta reabilitare a sediului RO.AS.IT., cine a platit si, mai ales, cand s-au platit lucrarile.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Guvernul plateste cu 190.000 de euro voturile a doua minoritati din Parlament | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.60831999778748 seconds.