Miercuri, 01 Iunie 2011 - 05:21 AM Aleg.RO: Senatorul Mircea Banias contesta la instanta suprema interdictia de a parasi tara impusa de DNA

romanialibera Senatorul PDL Mircea Banias a contestat la Sectia penala a instantei supreme interdictia de a parasi tara impusa de procurorii anticoruptie in dosarul in care este cercetat alaturi de fostul secretar de stat MAI Laurentiu Mironescu si de alte 28 de persoane, informeaza Mediafax . Contestatia lui Mircea Banias va fi judecata miercuri, de un complet al instantei supreme.In dosarul privind importurile nelegale din Portul Constanta sunt cercetate de procurorii anticoruptie 30 de persoane, dintre care 28 au fost arestate, una a primit mandat de arestare in lipsa, iar senatorul PDL Mircea Marius Banias are interdictie de a parasi tara pentru 29 de zile.Astfel, au fost arestate preventiv pentru 29 de zile Laurentiu Mironescu, fost secretar general al Ministerului Administratiei si Internelor, Eugen Bogatu, fost director al Directiei Domenii Portuare din cadrul Companiei Nationale Administratia Porturilor Maritime Constanta, Liviu Adrian Durbac, sef al Biroului Vamal Constanta Sud Agigea, in prezent sef al Biroului Vamal Targuri si Expozitii Bucuresti, Liviu Costel Bratu si Claudiu-Constantin Olteanu, adjuncti ai sefului Biroului Vamal Constanta Sud Agigea, Adrian Sorin Patrascu, ofiter de politie, comandant al "Grupului de nave" Constanta din cadrul Inspectoratului General al Politiei de Frontiera, precum si inspectori, lucratori, comisionari si intermediari vamali, asociati si administratori ai unor firme. De asemenea, instanta a emis mandat de arestare preventiva in lipsa pentru El Haj Ahmad, cetatean libanez, intermediar vamal.Senatorul Mircea Banias este cercetat in acest dosar pentru aderare la un grup infractional organizat, trafic de influenta si instigare la delapidare.Potrivit procurorilor, in 22 octombrie 2010, senatorul Mircea Marius Banias i-a pretins lui Eugen Bogatu, la vremea respectiva director al Directiei Domenii Portuare, din cadrul Companiei Nationale Administrarea Porturilor Maritime Constanta SA, sa ii remita cu titlu gratuit mai multe produse provenite din marfurile confiscate si aflate in gestiunea Biroului Vamal Constanta Sud Agigea.Banias i-a promis lui Eugen Bogatu, in schimbul acestor foloase materiale, ca se va implica personal in blocarea unui proiect de restructurare a autoritatii vamale de pe raza judetului Constanta si a unui ordin ministerial care prevedea obligativitatea scanarii tuturor containerelor din Portul Constanta Sud Agigea, ca va interveni pentru ca o persoana, ce nu era agreata de grupul infractional, sa nu fie numita intr-o functie de conducere in cadrul Companiei Nationale Administrarea Porturilor Maritime Constanta si ca isi va folosi influenta pentru mentinerea in functie a unui fost director al Directiei Sanitar Veterinare Constanta.Senatorul Mircea Banias i-a promis lui Eugen Bogatu ca intervine la seful ANAF, Sorin Blejnar, pentru a-l convinge sa renunte la atitudinea negativa a acestuia fata de Liviu Durbac, seful Biroului Vamal Constanta Sud Agigea, potrivit motivarii instantei supreme care in 25 mai a emis 29 de mandate de arestare in cazul "gruparii Mironescu".De asemenea, Banias i-a promis lui Eugen Bogatu, in noiembrie 2010, ca va interveni, la cererea acestuia, la ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, "intr-o problema", iar o luna mai tarziu a intervenit "pe langa un ministru", pentru pastrarea in functie a fostului director al DSV Constanta, noteaza instanta in motivare.In document se mai arata ca "la data de 3 decembrie 2010 inculpatul Banias Mircea Marius a intervenit pe langa un ministru pentru a-l pastra in functie pe fostul director de la Directia Sanitar-Veterinara din Constanta".Despre infractiunea de instigare la delapidare de care este acuzat senatorul Mircea Banias, instanta retine, in motivarea sa, ca "inculpatul l-a convins pe Eugen Bogatu, in 22 octombrie 2010, pentru ca acesta la randul sau sa il convinga pe Horia Dan Tudoran, lucrator vamal la Biroul Vamal Constanta Sud Agigea, responsabil cu magazia de confiscari vamale si avand gestiunea acesteia" sa sustraga din gestiune bunurile cerute.Asociatia pentru Promovarea Porturilor Dunarene si la Marea Neagra Constanta, fondata de Mircea Banias si de fratele sau Emil Banias, director in cadrul Companiei Nationale Administrarea Porturilor Maritime Constanta, a primit gratuit mai multe bunuri, "fara a exista aceasta posibilitate legala".Bunurile au fost primite "in schimbul protejarii intereselor membrilor grupului infractional", arata judecatorul in motivare.Potrivit documentului citat, bunurile primite au fost "o mie de perechi de incaltaminte sport pentru copii, 750 de costume de trening, 628 de curele, 250 de perechi de pantaloni pentru adulti, aproape 1.100 de costume de trening, purtand insemnele marcii «Adida» si 700 de perechi de pantofi sport cu aceleasi insemne".In document se mai precizeaza ca, in 21 iunie 2010, "in stocul asociatiei mai ramasese doar o mica parte din bunurile primite gratuit de la Biroul Vamal Constanta Sud Agigea, judecatorul notand ca majoritatea "a iesit intre timp din gestiune, fara acte justificative".

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Senatorul Mircea Banias contesta la instanta suprema interdictia de a parasi tara impusa de DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.67356419563293 seconds.