Luni, 22 August 2011 - 05:30 AM Aleg.RO: Consilierul prezidential Peter Eckstein: Proiectul de la Rosia Montana este o afacere paguboasa

Antena 3 Consilierul prezidential Peter Eckstein-Kovacs a semnat, duminica, o petitie, pentru a sustine Asociatia Transilvania Verde in demersul ei de obtine de la Ministerul Culturii retragerea certificatului de descarcare arheologica pentru masivul Carnic, de la Rosia Montana, informeazaAgerpres . "Este o pozitie de a mea arhicunoscuta, pe care o repet de cate ori trebuie sa o repet, pentru ca este o afacere paguboasa pentru Romania. Eu sper ca nici toamna asta, nici in toamna viitoare si ca nici la Zilele Maghiare din 2023 nu vom avea parte de cianuri, nici la Cluj, nici la Rosia Montana", a declarat Peter Eckstein-Kovacs.Reprezentantii Asociatiei Transilvania Verde au demarat o actiune de adunare de semnaturi, la Cluj-Napoca, pentru a-l convinge pe ministrul Culturii, Kelemen Hunor, sa retraga certificatul de descarcare arheologica pentru masivul Carnic. In urma cu cativa ani, Peter Eckstein impreuna cu senatorul Gheorghe Funar au elaborat un proiect de lege care interzice folosirea cianurilor in minerit, in Romania.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Consilierul prezidential Peter Eckstein: Proiectul de la Rosia Montana este o afacere paguboasa | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii