Miercuri, 18 Iulie 2012 - 06:06 AM Aleg.RO: Crin Antonescu: "Am promulgat Legea referendumului"

Cotidianul Crin Antonescu a anuntat ca a promulgat legea referendumului in forma adoptata de parlament si declarata constitutionala de CCR, scrie Gandul . Referendumul pentru demiterea presedintelui suspendat Traian Basescu se va desfasura intr-o singura zi, existand posibilitatea ca programul sectiilor de votare sa fie prelungit pana la ora 22. Pentru ca referendumul sa fie validat este necesar ca la urne sa se prezinte jumatate plus unu dintre alegatorii inscrisi in listele electorale permanente. "Am decis sa promulg legea de modificare a legii referendumului, asa cum a fost ea votata de Parlament, asa cum a trecut prin Curtea Constitutionala. In fata deciziei Parlamentului si CCR am considerat ca este mai putin important punctul meu de vedere, am promulgat aceasta lege. Cred ca am inchis unul din subiectele fierbinti de dezbatere. Unul din motive pentru care am decis sa promulg legea este ca inteleg intotdeauna sa pun interesul national in fata celui partizan", a spus Antonescu. Presedintele interimar, Crin Antonescu, a raspuns si acuzatiilor aduse de Traian Basescu, referitoare la existenta unor solicitari venite din partea Comisiei Europene, aducand in discutie campania de discreditare a Romaniei intreprinsa de 'de oameni disperati ca-si pierd scaunul si puterea'. 'S-a vorbit despre minciuni de la acest pupitru. De la acest pupitru nu am facut nicio referire la primarul Constantei si daca face politica ma retrag din viata politica, daca nu, stim inca o data cine este mincinos. Cand am spus ca nu exista un document oficial care sa i se puna niste conditii premierului am spus adevarul. La Administratia Prezidentiala nu a ajuns vreun document de la Comisia Europeana, am spus adevarul", s-a aparat Antonescu. Liderii USL par sa fi renuntat la varianta unui referendum care sa dureze doua zile, consemneaza Adevarul, care precizeaza ca durata de functionare a sectiilor de votare ar putea fi prelungita pana la orele 23. 'Legea precizeaza clar durata referendumului pentru o zi. Prelungirea programului de vot, de la 7.00 la 23.00, se poate reglementa la nivelul unei decizii a Guvernului. De asemenea, un numar suficient de sectii, in tara si in strainatate pentru ca orice roman sa poata vota", a afirmat, ieri, Crin Antonescu. Verdict al Comisiei de Etica: Lucrarea de doctorat a domnului Victor Ponta NU este un plagiat Consiliul National de Etica a concluzionat cererea cu privire la potentialul caz de plagiat privind teza de doctorat a premierului Victor Ponta, noteaza Jurnalul National, care prezinta concluziile Consiliului fara un alt comentariu. Comisia a decis ca teza de doctorat sustinuta in anul 2003 de Victor Ponta nu este plagiat, respecta cerintele academice din acea perioada si are un continut "relevant pentru tema aleasa",consemnand aportul stiintific pe care l-a adus autorul, informeaza Adevarul. "In urma analizelor efectuate s-a constatat ca procedurile in urma carora domnul Victor Ponta a obtinut titlul de doctor in stiinte juridice au fost in acord cu legislatia in vigoare in 2003 si nu se poate sustine calificarea de plagiat. Raportul comisiei independente releva urmatoarele: teza de doctorat elaborata de domnul Victor Ponta si sustinuta public in anul 2003 respecta cerintele academice din acea perioada si este comparabila din punct de vedere al acestor cerinte cu alte teze de doctorat sustinute in acea perioada", se arata in raportul comisiei tehnice, citat de Agerpres. Comisia tehnica arata ca lucrarea contine elemente de "noutate si cuprinde analize pertinente', iar bibliografia este trecuta la sfarsitul lucrarii. In acelasi timp, se mentioneaza "unele deficiente" referitoare la trimiterile bibliografice in interiorul capitolelor, dar nu se poate concluziona ca 'doctorandul Victor Ponta si-ar fi insusit paternitatea unor idei, concepte, modele care nu-i apartineau si le-ar fi prezentat drept contributii personale originale". Cele 10 firme de avocatura angajate intre 2009-2012 de Hidroelectrica, societatea de stat care a intrat recent in insolventa. Onorariul: 13 MILIOANE RON. In perioada 2009-2012, compania de stat Hidroelectrica a angajat zece case de avocatura pentru consultanta juridica, onorariul acestora ridicandu-se la 13 milioane de lei,contractele fiind secretizate, noteaza Gandul. Jurnalistii nominalizeaza casele de avocatura Bostina&Asociatii (in derulare); White & Case (in derulare); Vilau & Mitel; Reff & Asociatii; Tuca, Zbarcea & Asociatii; Cabinet de avocat "Eduard Fagaraseanu" (in derulare); Zamfirescu, Racoti, Predoiuv (in derulare); Suciu & Asociatii; Cabinet de avocat "Lucia Musat"; Salans Moore& Asociatii (in derulare); Cabinet avocat Manuela Sarbu, precizand ca Hidroelectrica a refuzat sa ofere detalii asupra acestor contracte. "Contractele de asistenta juridica incheiate de catre Hidroelectrica, cu respectarea legislatiei in vigoare, contin informatii de natura comerciala, aflate sub incidenta unei clauze de confidentialitate, astfel incat datele aferente acestor contracte sunt cunoscute doar de administratorii si actionarii Hidroelectrica si de institutii ale statului cu drept de control sau ancheta", au precizat reprezentantii Hidroelectrica.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Crin Antonescu: "Am promulgat Legea referendumului" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii