Vineri, 19 Octombrie 2012 - 06:31 AM Aleg.RO: Dosarul Aeroportul a ajuns la 4.000 de pagini!

Buna ziua Brasov Toata documentatia a fost retrimisa la CNSC, care are termen pana pe 7 noiembrie sa dea un raspuns la "contestatia contestatiei" contestatatorului . In acest ritm, Aeroportul Brasov va putea fi inceput cel mai devreme la finele lunii noiembrie Lucrarile la Aeroportul International Brasov - Ghimbav ar putea demara cel mai devreme la finele lunii noiembrie, ne-au declarat surse din cadrul Consiliului Judetean Brasov. Institutia a retrimis zilele trecute intreaga documentatie depuse de firmele participante la licitatie catre Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor (CNSC), reprezentantii acestui organism incepand ieri sa studieze cele 4.000 de pagini trimise. Termenul legal pentru acordarea unui raspuns este de 20 de zile calendaristice, ceea ce inseamna ca, daca este sa facem un calcul simplu, pe 7 noiembrie ar trebui ca CNSC sa emita o rezolutie cu privire la contestatiile asocierii dintre companiile Napoca SA, Icco Energ, companie controlata de omul de afaceri brasovean Calin Costan, si Transproiect SA. Dupa aceasta data, Consiliul Judetean va trebui sa mai astepte 11 zile calendaristice pana la semnarea contractului cu compania castigatoare, Vectra Service, perioada in care ceilalti ofertanti se vor gandi daca mai depun o contestatie sau nu. Pana acum au fost depuse doua contestatii de catre asocierea dintre Napoca, Icco si Transporoiect, CNSC solicitand mai multe lamuriri dupa cea de-a doua contestatie. + 48 de luni de executie Vectra Service a castigat la sfarsitul lunii iulie licitatia pentru proiectarea si executia suprafetelor de miscare aeroportuare, cu o oferta de 12,767 milioane de euro fara TVA. Potrivit anuntului de licitatie, pista va avea o lungime de 2.820 m si o latime de 45 m, iar durata contractului este de 48 luni, incepand cu data atribuirii contractului.

Buna ziua Brasov

Azi: Cea mai citită știre din sursa Buna ziua Brasov:

Dosarul Aeroportul a ajuns la 4.000 de pagini! | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii