Vineri, 21 Decembrie 2012 - 06:35 AM Aleg.RO: Corlatean: Invitatia catre Basescu e un lucru firesc intr-o societate democratica de tip european

romanialibera Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a declarat, joi, ca invitatia adresata presedintelui Traian Basescu de a veni la sedinta Parlamentului de investire a Guvernului "este un lucru firesc intr-o societate democratica de tip european", potrivit Mediafax .  "Invitatia este un lucru firesc intr-o societate democratica de tip european si daca faimosul si mult discutatul protocol, acord de cooperare institutionala incepe sa produca efecte, inclusiv din punct de vedere al intereselor externe romanesti, este de salutat", a precizat Titus Corlatean.El a facut aceasta declaratie pe holurile Parlamentului, dupa ce a fost intrebat cum vede si daca el crede ca presedintele Basescu va onora invitatia adresata de presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea.Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, joi, ca au fost trimise invitatii catre toti reprezentantii institutiilor fundamentale ale statului, intre care presedintelui Basescu, guvernatorului BNR, Patriarhului Daniel, pentru a fi prezenti la sedinta de investire a Guvernului."Am trimis invitatii catre toti reprezentantii institutiilor fundamentale ale statului roman pentru a fi prezenti la sedinta festiva de investire a Guvernului. Am trimis invitatii presedintelui Traian Basescu, guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, Patriarhului Daniel, Corpului Diplomatic, tuturor celor care reprezinta institutii importante. Este o procedura normala intr-un stat democratic, pe care PDL nu a mai practicat-o. Noi revenim acum la procedurile normale", a declarat Zgonea, pentru MEDIAFAX.Au mai fost invitati la sedinta Parlamentului presedintele Curtii Constitutionale, Augustin Zegrean, presedintele Curtii de Conturi, Nicolae Vacaroiu, presedintele ICCJ, Livia Stanciu, directorul SRI, George Maior, directorul SIE, Teodor Melescanu, directorul SPP, Lucian Pahontu, directorul STS, Marcel Opris, IPS Ioan Robu, Arhiepiscop si Mitropolit romano-catolic de Bucuresti, presedintele Consiliului Legislativ, Dragos Iliescu.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Corlatean: Invitatia catre Basescu e un lucru firesc intr-o societate democratica de tip european | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii