Luni, 18 Februarie 2013 - 06:58 AM Aleg.RO: Cristian Preda vrea limitarea functiei prezidentiale la un mandat

romanialibera Europarlamentarul PDL Cristian Preda sustine, pe blogul sau, ca partidul trebuie sa avanseze propuneri indraznete legate de modificarea Constitutiei, el precizand ca, personal, are in vedere introducerea votului de la 16 ani si limitarea functiei prezidentiale la un singur mandat ."Deocamdata, PDL a reactionat modest: a numit in comisia parlamentara mai multi reprezentanti cvasi-necunoscuti si a propus public un singur proiect, si anume cel care decurge din referendumul din toamna lui 2009. Ar fi trebuit, cred eu, angajati in comisia de revizuire deputati si senatori cu notorietate, ar fi fost, de asemenea, util sa fie reluate toate punctele din Raportul Stanomir, si revazute optiunile asumate de guvernul Boc. Ar fi fost binevenita si o intalnire cu experti constitutionali, inclusiv cu cei care au participat la elaborarea textului din 1991 sau a revizuirii din 2003. Consultarea unor constitutionalisti din afara Romaniei ar putea aduce cu siguranta un plus definirii pozitiei imbratisate", sustine Preda.Potrivit acestuia, trebuie avansate propuneri indraznete, care sa arate ca PDL intelege ce se petrece in lumea politica de astazi si ca pune la incercare majoritatea."In ceea ce ma priveste, am avansat cu catva timp in urma doua propuneri, care ar merita sa fie introduse in dezbatere, fie si pentru a lua pulsul societatii politice. Am in vedere ideea introducerii votului de la 16 ani (mai intai in alegerile locale si euro-parlamentare, apoi la cele generale si prezidentiale), ca si ideea de a limita la un singur mandat functia prezidentiala. Daca prima propunere corespunde unei nevoi de a ne sincroniza cu evolutia din plan european, a doua idee ar fi justificata de criticile aduse presedintilor post-decembristi, cum ca ar abuza de putere tocmai pentru a se realege", spune Preda.El adauga ca ar fi nevoie, de altfel, ca PDL nu doar sa reactioneze la agenda fixata de USL, ci sa propuna subiecte care intereseaza societatea si solutii pe care cetatenii le asteapta de la politicieni."De pilda, mi s-ar parea nimerit sa abordam subiecte sensibile precum: creditele pentru studii, reducerea mortalitatii cauzate de accidentele rutiere ori costul transportului public. Nu mai dau alte exemple: sunt zeci si sute, ignorate de dezbaterea politica, desi intereseaza in cel mai inalt grad societatea. Toate ar trebui pregatite de discutii informate, pentru a cauta nuante sau accente, astfel incat sa nu ne scape ceva relevant.In fine, n-ar fi rau daca am merge pe calea de-tabloidizarii comunicarii. Pe scurt: e nevoie de rigoare si seriozitate", incheie eurodeputatul.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Cristian Preda vrea limitarea functiei prezidentiale la un mandat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.5812349319458 seconds.