Luni, 04 Martie 2013 - 08:43 AM Aleg.RO: Primaria Constanta isi face imagine de 1,5 milioane euro prin firmele partenerilor de afaceri ai lui Mazare. “Asta-i viata. Nu e conflict de interese”

Gândul sursa foto Mediafax Cristi Cimpoes

Primaria Constanta a incheiat in noiembrie 2012 si februarie anul acesta doua contracte in valoare totala de 1,5 milioane euro cu doua companii detinute de unul dintre partenerii de afaceri ai lui Radu Mazare . In noiembrie 2012, Primaria a semnat un contract de publicitate in presa scrisa de 3,5 milioane lei, adica 800.000 euro cu Telegraf Advertising SRL, iar in februarie 2013 un contract de 3,2 milioane lei (730.000 euro) cu Soti Cable Neptun. Cele doua companii ii au ca actionar pe Sorin Strutinsky care este asociat cu Radu Mazare in alte doua societati comerciale. In 2009, ANI a sesizat Parchetul Curtii de Apel Constanta pentru o contracte incheiate cu aceleasi companii. Radu Mazare a declarat pentru gandul ca, in opinia sa, nu este vorba de nici un fel de conflict de interese.

Potrivit Registrului Cometului, dar si propriei declaratii de avere, Radu Mazare este actionar al companiilor Conpress Group si Xenoti SRL, tot aici fiind actionar si Sorin Strutinsky. Strutinsky este actionar al companiilor Soti Cable Neptun si Telegraf Advertising SRL, companiile care au castigat licitatiile pentru contractele de publicitate licitate de primaria lui Radu Mazare. In cadrul Conpress Group si Xenoti SRL actionar este si presedintele Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu.

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Primaria Constanta isi face imagine de 1,5 milioane euro prin firmele partenerilor de afaceri ai lui Mazare. “Asta-i viata. Nu e conflict de interese” | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii