Marți, 26 Martie 2013 - 06:20 AM Aleg.RO: Consilierul lui Basescu anunta infiintarea Fundatiei "Miscarea Populara"

Antena 3 Consilierul prezidential Cristian Diaconescu a anuntat, intr-o postare pe site-ul personal, infiintarea Fundatiei "Miscarea Populara" . "Stiu ca acest subiect va capta atentia presei romanesti si a opiniei publice deopotriva ? semn ca noua noastra forma de expresie, care i?i propune sa promoveze valorile de centru-dreapta, este asteptata atat ca noua platforma socio-politica, dar si un real catalizator pentru implicarea societatii romanesti in elaborarea si implementarea deciziilor majore care ne privesc", a scris Cristian Diaconescu pe blog. Sebastian Lazaroiu, alt consilier prezidential, a anuntat pe Facebook ca se va inscrie in noua miscare. Iata liniile principale ale obiectivelor Fundatiei "Miscarea Populara": modernizarea Romanieipastrarea orientarii proeuropene ?i proatlantice ca unica solu?ie pentru Romaniareforma constitu?ionalastimularea clasei de mijloclocuri de munca pentru tineretcriterii de integritate pentru o clasa politica adaptata la valorile Uniunii Europenereformarea sistemului de educa?ie orientat spre performan?astat de drept eficient bazat pe principii constitu?ionale solidepromovarea culturii romane?ti precum ?i stimularea afirmarii tinerelor talentestimularea elaborarii unor strategii pentru dezvoltarea agriculturii, industriei IT ?i a turismului prin consultarea categoriilor profesionale specializatedialog continu cu romanii care traiesc in afara grani?elor precum ?i identificarea oportunita?ilor pentru incurajarea acestora de a reveni acasastrategii vizand incurajarea tinerilor care au studiat in strainatate pentru a-?i pune competen?ele in slujba Romanieiin actele constitutive ale fundatiei vor fi enuntate o serie de programe si strategii care vizeaza dezvoltarea societatii romanesti, in ansamblu, cu accent pe oferirea de oportunitati pentru clasa mijlocie si tineret, ca principale forte motrice pentru progresul tarii noastre. "Misiunea acestei funda?ii este deschisa tuturor celor care doresc sa promoveze o Romanie moderna", a incheiat consilierul prezidential.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Consilierul lui Basescu anunta infiintarea Fundatiei "Miscarea Populara" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii