Miercuri, 27 Martie 2013 - 06:23 AM Aleg.RO: Hellvig cere demisia consilierilor prezidentiali implicati in Miscarea Populara: Sunt platiti din bani publici pentru a netezi calea lui Basescu

Antena 3 Secretarul general al PNL, Eduard Hellvig, sustine ca acei consilieri prezidentiali care si-au anuntat implicarea in Miscarea Populara ar trebui sa demisioneze de la Cotroceni, intrucat in noua postura sunt platiti din bani publici pentru a "netezi calea politica viitoare" a lui Traian Basescu, informeaza Mediafax . "Cred ca acei consilieri prezidentiali care doresc sa il sprijine pe domnul Basescu in cariera sa politica de dupa Cotroceni ar trebui sa-si dea demisia din functiile publice pe care le ocupa (chiar daca legea nu le impune) si apoi sa construiasca dreapta sau stanga, depinde cum vor mai simti la acel moment", sustine Hellvig intr-o postare pe blog. De asemenea, secretarul general al PNL sustine ca alegatorii sunt in postura de a fi "luati de prosti de o gasca de smecheri de stango-dreapta", in timp ce "Traian Basescu incearca din nou sa manipuleze publicul, sa fure startul si sa fraudeze o competitie". In acelasi timp, Hellvig spune ca dilema lui Cristian Diaconescu din octombrie 2011, cand lansa Platforma de Stanga, privind persoanele care pot determina "modernizarea" si schimbarea destinului "stangii romanesti" si-a gasit rezolvarea. "Azi, dilema sa a fost depasita: a aflat cine altii decat progresistii stangisti pot relansa societatea: dreptacii basisti", afirma liberalul. De asemenea, el sustine ca libertatea de asociere intr-o fundatie nu este ingradita in mod legal consilierilor prezidentiali, insa in cazul Miscarii Populare acestia folosesc bani publici pentru a pregati viitorul politic al presedintelui dupa 2014."Este imoral sa fii consilierul presedintelui tarii si sa faci jocurile acestuia in pregatirea vietii si activitatii sale post prezidentiale (...) Ma preocupa modul in care se foloseste de paravanul numit consilieri si de modul in care consilierii pe banii statului se ofera drept paravan la scena deschisa", a mai precizat Hellvig. Consilierul prezidential Cristian Diaconescu a anuntat, luni, intr-o postare pe blog, ca a decis, impreuna cu "colegii" sai, sa initieze procedurile pentru infiintarea Fundatiei "Miscarea Populara", mentionand ca "noua forma de expresie" isi propune sa promoveze valorile de centru-dreapta.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Hellvig cere demisia consilierilor prezidentiali implicati in Miscarea Populara: Sunt platiti din bani publici pentru a netezi calea lui Basescu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii