Vineri, 14 Iunie 2013 - 06:10 AM Aleg.RO: Daniel Fenechiu, despre taxa radio-tv: Nu este corect ca populatia sa plateasca de doua ori acelasi serviciu

Financiarul

Grupul PP-DD din Camera Deputatilor a solicitat eliminarea taxei radio-tv, pentru ca nu este corect fata de cetateni sa plateasca taxa de doua ori, a declarat joi deputatul Daniel Fenechiu, care a subliniat ca nu este un demers impotriva radioului sau televiziunii publice .

“Unii au interpretat demersul nostru ca fiind un demers impotriva radioului si televiziunii publice, nici vorba de asa ceva. Exista o alta problema si este ca cetateanul plateste de doua ori acelasi serviciu, pentru ca serviciul tv este platit atat pe factura de electricitate, cat si pe abonamentul de cablu. Motivul pentru care am solicitat eliminarea taxei radio-tv este pentru ca nu este corect ca romanii sa plateasca de doua ori acelasi serviciu, pentru a obliga guvernantii sa gaseasca o solutie corecta in ceea ce priveste aceasta problema”, a spus Fenechiu intr-o conferinta de presa, la Palatul Parlamentului.

Intrebat daca mai are vreo sansa proiectul de lege privind eliminarea taxei dupa ce a primit raport de respingere din partea Comisiei de cultura, el a raspuns ca “lucrurile nu sunt jucate”.

“In plen pot fi surprize. Faptul ca romanul plateste de doua ori un serviciu este un lucru indiscutabil. E o problema de principiu. Nu este o problema PP-DD versus TVR. Nu e normal sa platesc un serviciu de doua ori”, a conchis Fenechiu.

Comisia pentru cultura, arte, mijloace de informare in masa a Camerei Deputatilor a acordat marti raport de respingere propunerii legislative pentru eliminarea taxei pentru serviciile publice de radio si televiziune, initiativa a unui grup de deputati PP-DD si UDMR.

Propunerea legislativa pentru modificarea si completarea Legii nr. 41/1994 privind organizarea si functionarea Societatii Romane de Radiodifuziune si Societatii Romane de Televiziune va intra, cu raportul primit in Comisia pentru cultura, in dezbaterea plenului Camerei Deputatilor, ca prim for sesizat.(Agentia Nationala de Presa AGERPRES)

(341 )

Financiarul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Financiarul:

Daniel Fenechiu, despre taxa radio-tv: Nu este corect ca populatia sa plateasca de doua ori acelasi serviciu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii